Co zrobić, jeśli zapomnę wziąć pigułkę? | Ochoroba.pl
24.02.2021 Dziś imieniny Boguty, Bogusza, Macieja


Antykoncepcja

Co zrobić, jeśli zapomnę wziąć pigułkę?

kobieta praca okulary zmęcznienie

Jeśli zapomniałaś wziąć tabletkę o swojej stałej porze, zrób to tak szybko jak to możliwe, a w następnych dniach postępuj normalnie (1 tabletka dziennie). Jeśli przypomniałaś sobie o tym dopiero następnego dnia, weź tego dnia 2 tabletki. Jeśli zapomniałaś o tabletkach przez 2 dni, weź 2 tabletki w dniu przypomnienia i 2 tabletki następnego dnia, tak żeby suma na te 4 dni wynosiła łącznie 4 tabletki. W przypadku zapomnienia o tabletkach przez dłuższy okres, należy skontaktować się lekarzem.

Niestety - jeśli zdarzyło się nam zapomnieć o tabletce i przekroczyłyśmy o co najmniej 12 godzin zwykły moment zażywania, nie mamy już gwarancji pełnej ochrony przed zajściem w ciążę i musimy do końca bieżącego opakowania stosować inne metody antykoncepcji (np. prezerwatywy). Szczególnie duże zagrożenie powoduje pominięcie kilku tabletek z końca lub początku opakowania. Mniejsze ryzyko występuje przy tabletkach z ?środka" opakowania. Nie oznacza to jednak, że jeśli wydarzyło się nam wtedy zapomnieć, nie powinnyśmy się dodatkowo zabezpieczyć.

Minipigułki

Przy minipigułkach szczególnie ważne jest by brać je każdego dnia o tej samej porze. Jeśli zapomniało się o pigułce w całym dniu lub nawet przekroczyło zwykłą porę o więcej niż 3 godziny, należy wziąć pigułkę tak szybko jak się nam to przypomni, przy czym jednocześnie należy stosować inne metody antykoncepcji przez następne 2-3 dni.

 

 

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT