Odra ? choroba zakaźna wieku dziecięcego | Ochoroba.pl
22.05.2018 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Dziecko

Odra ? choroba zakaźna wieku dziecięcego

odra.jpeg

Jak przebiega choroba?jak postępować, by uniknąć powikłań? Jakie są domowe sposoby, by złagodzić objawy? I jak jej zapobiec? To najczęstsze pytania dotyczące chorób zakaźnych ich pociech.
Co jest przyczyną choroby?

Odra jest chorobą wirusową, przenoszoną przez bezpośredni kontakt z chorym, jak też drogą kropelkową, więc można się nią zarazić także na odległość. Okres wylęgania się choroby, a więc czas od zakażenia do wystąpienia objawów, wynosi 10-14 dni. Zakaźność chorego pojawia się na 5 dni przed wystąpieniem wysypki Dlatego tak istotne jest, by już przy pierwszym podejrzeniu choroby u dziecka, odizolować je od innych dzieci.

Objawy

W pierwszej fazie choroby następuje szybki wzrost temperatury ciała i objawy ciężkiego przeziębienia (katar, kaszel i podrażnienie spojówek).

W kolejnej fazie pojawia się charakterystyczna wysypka skórna (różowofioletowe małe albo duże plamy), która pojawia się najpierw za uszami, a następnie rozprzestrzenia się na całe ciało. W tym czasie następuje także ponowny wzrost gorączki.

Trzecia faza jest okresem zdrowienia. Organizm jest osłabiony, więc utrzymuje się podatność na inne choroby. Wysypka goi się, tworząc łuski, ale nie pozostawia blizn.
Ważne jest zwrócenie uwagi na przebieg choroby, w cięższych przypadkach należy bezzwłocznie wezwać lekarza. Jeśli u dziecka występuje kaszel, odczuwa ból w klatce piersiowej, ma płytki oddech i dyszy jak podczas napadu ataku astmy, temperatura ciała wynosi 40°C lub więcej, niezbędna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Jak pomóc dziecku?

Ze względu na to, że odra jest chorobą wirusową, więc leczenie nie polega na podawaniu leków, lecz jedynie na łagodzeniu objawów.
Jak w wielu innych schorzeniach, bardzo popularne, a do tego bardzo skuteczne są proste metody z zakresu ziołolecznictwa a także tak zwanych domowych sposobów.

Jeśli dziecko ma podrażnione oczy lub zapalenie spojówek, można złagodzić objawy, tamponując powieki dziecka chusteczką zwilżoną naparem z rumianku. Starszym dzieciom można kłaść na powieki chłodne okłady z naparu z rumianku. W przypadku zapalenia śluzówki jamy ustnej zaleca się u starszych płukanie rumiankiem.

Napar z kwiatu lipy i bzu działa napotnie, dzięki czemu substancje trujące zostają szybciej wypłukane z organizmu. W celu przygotowania naparu należy zmieszać w równych częściach kwiat lipy i bzu i należy zalać jedną łyżeczkę mieszanki szklanką wrzątku. Po pięciu minutach i odcedzenia oraz dodaniu łyżeczki miodu napar jest gotowy, do podania dziecku.
Można również zastosować olejek eteryczny z australijskiego drzewa herbacianego, który ma działanie odkażające. Nie należy go jednak stosować równocześnie z lekami homeopatycznymi, ponieważ substancje czynne w nich zawarte mogą się wzajemnie neutralizować.

Możliwości zastosowania olejku jest wiele.

-INHALACJE: po dodaniu kilku kropli olejku do pojemnika z gorącą wodą, dziecko powinno wykonywać wziewy z zamkniętymi oczami przez 5-10 minut.

-OBMYWANIE: po dodaniu kilku krople do letniej wody, obmywamy dziecko.

-PŁUKANIE GARDŁA: Po dodaniu 5-10 kropel olejku do szklanki wody, dziecko powinno płukać gardło. Należy zwrócić szczególną uwagę, by nie połykało płukanki.

-AROMATERAPIA: Można ustawić lampkę zapachową z kilkoma kroplami olejku w pokoju chorego dziecka.

Sok malinowy działa natomiast odświeżająco przy gorączce. Ze względu na zawartość sodu i wapnia wpływa regeneracyjnie na organizm dziecka. Wciągu dnia można podać dziecku 2-3 szklanki rozcieńczonego soku.

Domowe sposoby

Bardzo ważne jest podczas choroby, zwłaszcza podczas gorączki i wysypki leżenie w łóżku. Jest to tym bardziej istotne,ze tak zwane ?wyleżenie? choroby zmniejsza ryzyko powikłań.
Bardzo istotne jest świeże powietrze w pokoju chorego dziecka. Można ustawić pojemniki z wodą lub rozwiesić mokre ręczniki. Powietrze powinno być wilgotne, więc warto przewietrzać pokojów, ale zdecydowanie należy unikać przeciągów.

Ze względu na to, że dzieci chorujące na odrę są często wrażliwe na światło, warto w pokoju zaciągnąć zasłony. Nie ma natomiast potrzeby całkowitego zaciemnienia pokoju, tym bardziej, że dziecko nie czułoby się dobrze, nie widząc swoich zabawek.

Obniżać należy tylko bardzo wysoką gorączkę, ponieważ gorączka jest ważna dla właściwego przebiegu choroby i nie powinna być na siłę obniżana. U małych dzieci dopuszczalna jest temperatura według pediatrów do 38,5°C, powyżej tej temperatury należy podać lek przeciwgorączkowy.

Bardzo istotne jest także odżywianie w czasie choroby. Dziecko z wysoką gorączką nie ma zbyt wielkiego apetytu. Przede wszystkim powinny to być posiłki lekkostrawne i w postaci płynnej lub półpłynnej. Zalecane są także świeże owoce, soki owocowe czy też duszone warzywa.

Powikłania

W większości przypadków zdrowienie następuje bez większych problemów. Jeśli po upływie tygodnia dziecko nie ma gorączki, nie należy w zasadzie obawiać się powikłań. Jeśli jednak gorączka się utrzymuje albo ponownie wzrasta, zachodzi niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań (np. zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie krtani, zapalenie mózgu). Poza tym, na skutek osłabienia odporności, może dojść do innych zakażeń (błonicą, szkarlatyną, infekcjami bakteryjnymi, gruźlicą).

Zapobieganie chorobie

Najlepszą metodą zapobiegania chorobie jest szczepienie. Szczepionka przeciwko odrze jest dobrze tolerowana, najczęściej łączy się ją ze szczepionką przeciw różyczce i śwince.
Medycyna naturalna wychodzi z założenia, że przebycie odry jest korzystne dla rozwoju dziecka. Ale w tym wypadku obowiązuje zasada, że ze względu na możliwe groźne powikłania chory musi pozostawać pod opieką lekarską.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT