Hipotonia | Ochoroba.pl
15.07.2024 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Hipotonia

hipotonia senność ziewanie ospałość

Uczucie słabości, nużliwość, podatność na zmęczenie, wzmożona pubdliwość nerwowa, brak opanowania czy wybuchy gniewu. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, być może męczy cie hipotonia.

 

Hipotonia to zespół dolegliwości związany z niskim ciśnieniem tętniczym krwi. U wielu osób mających takie skłonności, objawy hipotonii nasilają się jesienią, zwłaszcza przy częstym przechodzeniu frontów pogodowych. Ludzie z hipotonią skarżą się wówczas na uczucie skrajnego wyczerpania, wycieńczenia organizmu, mają poczucie osłabienia fizycznego i psychicznego.

Owo złe samopoczucie wywołane jest niedostatecznym ukrwieniem różnych narządów i części ciała, a zwłaszcza mózgu i bierze się z niskiego ciśnienia tętniczego krwi.

Badania epidemiologiczne dowodzą, że na hipotonię cierpi ok. 20% populacji i częściej stwierdza się ją u osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej.

Hipotonia samoistna

Hipotonia, o ile nie jest związana z żadną chorobą, bywa określana jako hipotonia samoistna. Dochodzi do niej nierzadko, gdy człowiek przez długi czas narażony jest na upał lub przebywa w przegrzanych suchych pomieszczeniach. Tego rodzaju hipotonia wynika ze zmniejszenia się objętości krwi, wskutek utraty wody z organizmu przez nadmierne parowanie. Występuje wówczas uczucie nadmiernego osłabienia i znużenia. Podobne dolegliwości pojawiają się u niektórych osób korzystających z suchej sauny.

Przyczyny

Przyczyną hipotonii może być też szybka utrata krwi, (wystarczy ubytek 800 ml). Do hipotonii może też doprowadzić długotrwała utrata niewielkich ilości krwi, jak to bywa w przypadku czynnej choroby wrzodowej lub po przewlekłym zażywaniu środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, kiedy organizm nie nadąża z odtwarzaniem odpowiedniej ilości krwi.

Hipotonia występuje też u sportowców przyzwyczajonych do bardzo dużych obciążeń, których serce w spoczynku bije z częstością 40-50 razy na minutę, a ciśnienie tętnicze spada do 100/60 mm Hg i niżej. Dochodzi u nich do nadmiernego rozszerzenia się naczyń krwionośnych i spadku ciśnienia.

Do hipotonii prowadzą też ciężkie choroby serca takie jak rozległy zawał czy miokardiopatia.

Inne choroby, podczas których występuje hipotonia, to:

  • gruźlica płuc,
  • powikłania po wstrząśnieniu mózgu,
  • przewlekłe zatrucia.

Hipotonia występuje też u nałogowych palaczy tytoniu i ludzi nadużywających alkoholu. Bez wyzwolenia się z nałogu nie można u nich uzyskać ustąpienia związanych z nią dolegliwości.

Objawy

U ludzi z hipotonią, poza uczuciem słabości, nużliwością, łatwą podatnością na zmęczenie, występuje zwykle wzmożona pobudliwość nerwowa, rozdrażnienie, brak opanowania, czyli wybuchy gniewu z lada powodu. Warto wiedzieć, że hipotonia bywa też przyczyną bólów i zawrotów głowy, zwiększonej wrażliwości na kołysanie oraz zaburzeń snu.

Charakterystyczna dla hipotonii jest zadyszka po niewielkim wysiłku, samoistnie występujące napady kołatania serca, a przy pomiarach ciśnienia tętniczego krwi stwierdza się asymetrię ciśnienia na prawej i lewej ręce.

U wielu osób z hipotonią po nagłym wstaniu występują objawy zmniejszonej stabilności ortostatycznej, co jest związane z zaburzeniami pracy mózgu. Występują wtedy zawroty głowy, pociemnienie w oczach, zasłabnięcia i omdlenia do utraty przytomności włącznie.

Podejrzenie hipotonii potwierdzamy wykonując pomiar ciśnienia tętniczego krwi w spoczynku w pozycji siedzącej lub w pozycji leżącej i po szybkim wstaniu. Wartości ciśnienia skurczowego poniżej 100 Hg mogą sugerować hipotonię.

W przypadku utrzymującej się długotrwale hipotonii warto zasięgnąć porady lekarza.
Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT