Zdaniem specjalistów, przyczyn zaburzeń wzrostu lub powolnego wzrastania jest bardzo wiele. Może mieć na to wpływ życie płodowe, niewłaściwe odżywianie, choroby metaboliczne, przewlekłe choroby nerek, patologia wątroby i uwarunkowania genetyczne (dziecko niskich rodziców prawdopodobnie też będzie niewysokie).
W lutym 2008 roku Instytut Pentor przeprowadził badania na grupie 1070 respondentów mające określić stan wiedzy i świadomości na temat problemu zaburzeń wzrostu.
Wynika z niego, że aż 44 proc. badanych nie mierzy wzrostu swojego dziecka regularnie. Aż co 10-siąty badany w ogóle nie mierzy swojego dziecka. Jednocześnie respondenci przyznają, że wzrost jest ważnym czynnikiem świadczącym o prawidłowym rozwoju i zdrowiu dziecka.
Dzieci są mierzone rzadziej w rodzinach z niższym dochodem i słabszym wykształceniem rodziców. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie odsetek ?nie mierzących" wynosi aż 22 proc. Brak regularnego pomiaru wzrostu spotyka najczęściej dzieci w wieku 7-8 lat (aż 74 % nie jest mierzonych), 5-6 lat (58 %), 9-10 lat (51%) i 8-9 lat (45%).
Wyniki potwierdziły opinie lekarzy specjalistów. W odpowiedzi na rosnące bagatelizowanie przez rodziców regularnej kontroli wzrostu u dzieci, opracowano program ?Rosnę Zdrowo". Jego podstawowym celem jest uświadomienie problemu rodzicom oraz edukacja w zakresie regularnej kontroli wzrostu u dzieci, jako jednego z głównych czynników prawidłowego rozwoju.
Zdaniem specjalistów patronujących akcji, dzieci należy mierzyć co trzy miesiące. ?Taki okres daje prawidłowy obraz jego rozwoju" - mówi pediatra i endokrynolog prof. Barbara Rymkiewicz-Kluczyńska.- ?Sam pomiar oczywiście nie wystarczy. Należy nanieść jego wynik na krzywe centylowe i porównać z tempem wzrastania rówieśników dziecka. Warto podkreślić, że jedynie wynik poniżej trzeciego centyla jest powodem do niepokoju i może sugerować istnienie poważnych zaburzeń. Warto wtedy zwrócić się do lekarza. W pozostałych przypadkach najczęściej mamy do czynienia z dziećmi zdrowymi."
Program Rosne Zdrowo jest kampanią ogólnopolską. Organizatorzy zakładają zamieszczanie ogłoszeń promujących akcję w najpoczytniejszych tytułach prasy dla rodziców, tytułach poradnikowych, magazynach life-stylowych. Przewidziano również spoty reklamowe w telewizji i aktywną kampanię w internecie. Centrum programu jest strona internetowa rosne-zdrowo.pl zawierająca wiele ciekawych informacji na temat problemu zaburzeń wzrostu lub powolnego wzrastania.