?Wyprzedź raka? i zgłoś się na bezpłatne badania kolonoskopowe | Ochoroba.pl
18.07.2019 Dziś imieniny Kamila, Karoliny, Roberta


?Wyprzedź raka? i zgłoś się na bezpłatne badania kolonoskopowe

Od początku roku do czerwca 2008 roku przebadano już 15 tys. Polaków w ramach tegorocznej edycji Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego. Ośrodki biorące udział w Programie wciąż prowadzą zapisy na bezpłatne badania metodą kolonoskopową. Badanie przesiewowe promuje społeczna akcja informacyjna ?Wyprzedź raka". Akcja ta jest na tyle popularna, iż w pierwszym półroczu 14 ośrodków z 77 realizujących badania w całej Polsce wykorzystało już ponad połowę miejsc przyznanych przez Ministerstwo Zdrowia. Akcja prowadzona jest do wyczerpania miejsc. Nie warto zatem zwlekać ze zgłaszaniem się na badanie. Należy skorzystać z okazji i uprzedzić nowotwór.

W Polsce każdego roku wykrywa się 13 tys. Nowych przypadków zachorowań na raka jelita grubego, z powodu tej choroby umiera 8 tys. osób. W przypadku tego rodzaju nowotworu liczy się czas, im wcześniejsza faza choroby zostanie wykryta tym lepiej. Kto zatem powinien się zbadać?

  • osoby między 50 a 65 rokiem życia, które nie odczuwają żadnych niepokojących objawów,
  • osoby między 40 a 65 rokiem życia, u których w rodzinie zdażały się nowotwory jelita grubego.

Koordynatorem akcji jest profesor Jarosław Reguła, Kierownik Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie, który w codziennej praktyce lekarskiej spotyka się z przypadkami nowotworów jelita grubego.

Szczegółowe informacje na temat ośrodków realizujących bezpłatne badania kolonoskopowe można uzyskać:

  • pod numerem telefonu 0 800 307 607 (połączenie bezpłatne z telefonów stacjonarnych)
  • lub 0 22 845 70 31 (połączenie z telefonów komórkowych, koszt według stawek operatora) Infolinia działa w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16.
  • na stronie internetowej www.wyprzedzraka.pl .

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w bezpłatnych badaniach kolonoskopowch wciąż mogą zgłaszać się do 77 krajowych ośrodków uczestniczących w Programie Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego.

Wykaz wszystkich placówek w których można wykonać badanie znajduje się na oficjalnej stornie akcji ?Wyprzedź raka" (na w.w stronie) oraz pod numerem infolinii znaleźć można szczegółowe informacje nt. sposobu przygotowania do badania kolonoskopwego, a także artykuły edukacyjne związane z profilaktyką i leczeniem raka jelita.

Wyprzedź raka


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT