Przerost gruczołu krokowego | Ochoroba.pl
19.05.2024 Dziś imieniny Celestyny, Iwony, Piotra


Przerost gruczołu krokowego

Prostata, inaczej gruczoł krokowy albo stercz, wielkością przypomina owoc kasztana. W organizmie mężczyzny jest narządem produkującym jeden ze składników nasienia: płyn zawierający glukozę. Przerost gruczołu to choroba dotykająca mężczyzn już po 40 roku życia, jednak najczęściej jest problemem mężczyzn po przekroczeniu pięćdziesiątki.

Dokładna przyczyna schorzenia nie jest poznana. Zwiększona produkcja hormonów męskich, jak i naturalne procesy starzenia się organizmu, mają wpływ na wystąpienie tego typu zmian. Liczba komórek w prostacie ulega zwiększeniu, powodując tym samym powiększenie się gruczołu krokowego. Chory zaczyna mieć problemy w początkowej lub końcowej fazie oddawania moczu (wyciekają jedynie kropelki), strumień moczu jest słaby, chęć oddawania go nasila się w nocy. Dodatkowo mężczyzna ma uczucie, że pęcherz nie został opróżniony. Czasami w wyniku zatrzymania moczu pojawić się mogą silne bóle w okolicach brzucha.

Jeśli komórki powodujące przerost nie są nowotworowymi mamy do czynienia z tzw. łagodnym rozrostem stercza. U chorego, który nie podda się leczeniu, objawy będą się nasilać. Zalegający w pęcherzu mocz sprzyja rozwojowi infekcji, stanom zapalnym i tworzeniu złogów (kamieni) w drogach moczowych. Pojawia się także dyskomfort z powodu nietrzymania moczu lub konieczność częstego oddawania moczu w nocy.



Komentarze


Posty:
1
nie związana/y ze służbą zdrowia

 


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT