Nietrzymanie moczu - ZapytajUrologa.PL | Ochoroba.pl
22.09.2021 Dziś imieniny Maury, Milany, Tomasza


Ciało i umysł

Nietrzymanie moczu - ZapytajUrologa.PL

Janusz_Zajda_Urolog.jpg

Gubisz mocz podczas kichania, kasłania, w trakcie wysiłku lub schylania się? Tak, to może oznaczać nietrzymanie moczu. Zapoznaj się z artykułem eksperta serwisu ZapytajUrologa.pl specjalisty urologa doktora Janusza Zajdy.

Autor: lek. med. spec. urolog Janusz Zajda

Nietrzymanie moczu - choroba cywiilzacyjna

Społeczeństwo się starzeje, wyż demograficzny lat 50-siątych, dotyczy to niestety również mnie, wchodzi powoli w wiek emerytalny. Będą nas gnębić choroby cywilizacyjne, urologiczne. Panów 50+ będzie gnębić prostata, łagodny przerost gruczołu krokowego, ponieważ ponad 50 procent mężczyzn po 50 roku życia ma problemy z oddawaniem moczu spowodowane łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Ale żeby było sprawiedliwie, to 50 procent pań w wieku po-menopauzalnym ma kłopoty również z oddawaniem moczu i najczęstszą patologią jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Co to znaczy?

__________________________________________________________________

Czytaj również: częste oddawanie moczu - jak leczyć? -> kliknij tutaj

_______________________________________________________________

Na czym polega wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli gubienie moczu w czasie wysiłku. W czasie kaszlu, kichania, podbiegnięcia, schylania się - wtedy kiedy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Wtedy to ciśnienie uciska na wypełniony pęcherz, zwieracze są osłabione - dochodzi do gubienia moczu. Oczywiście opisałem to w taki sposób zrozumiały, jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane ale nie chce wchodzić w szczegóły, bo nie jest to aż tak istotne.


Generalnie jest to problem społeczny. Czyli dotyczy ogromnej rzeszy kobiet. Są różne dane statystyczne, niektóre z nich szokujące. Mianowicie, okazuje się, że każda pani w ciągu swojego życia doświadczyła chociażby raz epizodu nietrzymania moczu. Oczywiście im panie są młodsze, tym to zjawisko występuje rzadziej. Ale po porodzie, prawie u większości pań rodzących siłami natury to występuje, ta dolegliwość mija samoistnie. Natomiast pojawia się i nasila w wieku 40+ i 50+. Tą dolegliwość można leczyć. Można leczyć jeżeli rozpoczniemy odpowiednio wcześnie, wpierw profilaktykę a jeżeli wystąpiła choroba to leczenie.

Profilaktyka nietrzymania moczu

Na czym polega profilaktyka. Profilaktyka polega przede wszystkim na ćwiczeniach. Natomiast jakie to są ćwiczenia, to ja w dwóch słowach wyjaśnię. Jest to napinanie mięśni krocza w taki sposób jak byśmy chcieli przerwać strumień moczu, ale proszę nie robić tego w czasie oddawania moczu, ponieważ może powstać zły nawyk, który doprowadzi do zalegania moczu po mikcji ? po oddaniu moczu. Natomiast proszę się tego nauczyć w trakcie oddawania moczu i ćwiczyć w ten sposób.

________________________________________________________ 
Na ten temat czytaj również w serwisie ZapytajUrologa.pl -> częste oddawanie moczu
________________________________________________________

Zdrowy tryb życia naturalną profilaktyką

Co do profilaktyki, to możemy pójść dalej. Czyli redukcja wagi ciała. Wiadomo, że jak ktoś jest otyły, ma słabe mięśnie to wówczas trudniej jest zacisnąć odpowiednie mięśnie. Kaszel może być wywołany przez palenie papierosów. A więc generalnie zdrowy tryb życia: szczupła budowa, niepalenie papierosów, ćwiczenie. Wskazana jest również hormonalna terapia zastępcza. Oczywiście jest to ogromny temat i tutaj są i zwolennicy i przeciwnicy, ja jestem zwolennikiem hormonalnej terapii zastępczej uwzględniając oczywiście przeciwwskazania do stosowania tejże terapii. wielu szuka miejsca do gry w kasynie. Każdy chce to robić bezpiecznie iz gwarancją wygranej. thecasinos.pl Witryna prowadzi czołowe kasyna, w których nie oszukują
Autor: lek. med. spec. urolog Janusz ZajdaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT