Witamina K. Kiedy podać niemowlęciu witaminę K i w jakiej dawce? | Ochoroba.pl
02.08.2021 Dziś imieniny Gustawa, Kariny, Stefana


Artykuły

Witamina K. Kiedy podać niemowlęciu witaminę K i w jakiej dawce?

niemowlę noworodek.jpg

Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do
wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K. Problem ten dotyczy
noworodków i niemowląt do końca trzeciego miesiąca życia.

Witamina K odgrywa istotną rolę w procesach tworzenia białek m.in. czynników krzepnięcia krwi. Niedostateczna podaż witaminy K może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia krwawienia z niedoboru witaminy K. Problem ten dotyczy noworodków i niemowląt do końca trzeciego miesiąca życia.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia. Jednakże zawartość witaminy K w mleku kobiecym wynosi około 0,25 ?g na 100 ml i jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania.

 

Według zaleceń Zespołu Ekspertów w sprawie profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt:

1.Wszystkie noworodki po urodzeniu powinny otrzymać witaminę K w szpitalu. Lekarz dobiera odpowiednią dawkę i sposób podania w zależności od stanu zdrowia i dojrzałości noworodka.

2.Noworodki i niemowlęta karmione piersią poza jednorazową dawką witaminy K podaną po urodzeniu w szpitalu wymagają dalszego podawania witaminy k w codziennych małych dawkach (tak zwanych mikrodawkach) w okresie od drugiego tygodnia życia do ukończenia trzeciego miesiąca życia

a) zdrowe niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać witaminę K w dawce 25 ?g/dobę.

b) niemowlęta karmione piersią z przewlekającą się biegunką, przedłużającą się żółtaczką, przejściową cholestazą powinny otrzymywać witaminę K w zwiększonej dawce - 50 ?g/dobę do czasu ustąpienia objawów chorobowych.
c)w przypadku cholestazy i mukowiscydozy dawkowanie witaminy K powinno być wyższe, zgodne z rekomendacjami w danej jednostce chorobowej.

3.Niemowlęta karmione mieszankami mlecznymi modyfikowanymi, mlekiem dla wcześniaków, a także mieszankami mlekozastępczymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K po urodzeniu nie wymagają dalszej profilaktycznej podaży.

Diana Wolańsk, dietetykNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT