Palenie papierosów w ciąży. Jak rzucić palenie w ciąży? | Ochoroba.pl
22.09.2021 Dziś imieniny Maury, Milany, Tomasza


Ciąża

Palenie papierosów w ciąży. Jak rzucić palenie w ciąży?

papiero2.jpg

Palenie papierosów ogólnie rzecz biorąc negatywnie wpływa na zdrowie. A jeśli weźmiemy pod uwagę kobietę ciężarną palenie tytoniu szkodzi podwójnie, i matce i dziecku.

Negatywny wpływ palenia

Wielokrotnie zostało już udowodnione, że palenie papierosów negatywnie wpływa na płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jeśli dojdzie do zapłodnienia dym papierosowy niekorzystnie wpływa na rozwój płodu. Kobiety palące przed ciążą powinny zdawać sobie sprawę, że przez kontynuowanie swojego nałogu szkodzą dziecku.

Dym tytoniowy zawiera bowiem groźne trucizny m.in.: duże ilości tlenku węgla, cyjanków i nikotyny.
Palenie tytoniu po pierwszym trymestrze może być przyczyną groźnych powikłań m.in.:

-złe usadowienie łożyska,

 -przedwczesne odklejenie się łożyska,

-przedwczesne odejście wód płodowych,

-przedwczesny poród.

Palenie wpływa niekorzystnie na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka, czego konsekwencją jest niska masa urodzeniowa, która może być przyczyną wielu powikłań. U dzieci matek palących w ciąży częściej także występują problemy z oddychaniem noworodka po porodzie, a także zespół nagłej śmierci łóżeczkowej.
Palenie w czasie ciąży niekorzystnie wpływa na rozwój intelektualny i fizyczny dziecka oraz może być przyczyną trudności adaptacyjnych.

Ryzyko powikłań palenia papierosów znacznie maleje, jeśli kobieta rzuci palenie po 4 miesiącach ciąży. Z tego powodu warto potraktować wiadomość o ciąży, jako motywacja do zerwania z nałogiem. Z pewnością dla każdej matki zdrowie jej dziecka jest najważniejsze, dlatego decyzję o rzuceniu palenia nie należy odkładać na jutro, tylko rzucić palenie już dziś.

U wielu kobiet w początkowym okresie ciąży występuje niesmak do papierosów, co może być pierwszym powodem oraz krokiem do rzucenia papierosów.
Korzystne dla zdrowia dziecka jest zaprzestanie palenia nawet w ostatnim trymestrze. Poprawi to zaopatrzenie organizmu dziecka w większe ilości tlenu, co korzystnie wpłynie na jego rozwój układu oddechowego.

Jak przetrwać rzucanie palenia?

W początkowym okresie zrywania z nałogiem kobieta może czuć niepokój bądź zdenerwowanie. Pojawić się może kaszel z obfitą wydzieliną, co jest pozytywne znakiem oczyszczania dróg oddechowych zanieczyszczeń papierosowych.

Kilka rad pomocnych przy rzucaniu palenia:

-istotne jest unikanie sytuacji i miejsc, w których kobieta paliła. W przypadku chęci zapalenia papierosa warto udać się na spacer lub zjeść coś lekkiego np. dropsa miętowego bądź marchewkę.

-w tym okresie warto pić dużo wody i soków owocowych oraz wzbogacać swoją dietę w owoce i warzywa bogate w witaminę C i A, które pomogą usunąć toksyczne składniki dymu zgromadzone w organizmie.

-nie należy przebywać w pomieszczeniach zadymionych. Trzeba pamiętać, że bierne palenie jest równie szkodliwe dla zdrowia matki i dziecka.

Ciąża jest doskonałym argumentem do rzucenia palenia. Podjęcie takiej decyzji z pewnością wpłynie pozytywnie na stan zdrowia przyszłej mamy. Przyszła mama będzie mieć natomiast pewność, iż zrobiła wszystko by zapewnić prawidłowy rozwój swojemu dziecku.

Diana WolańskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT