Objawy kamicy żółciowej | Ochoroba.pl
22.09.2021 Dziś imieniny Maury, Milany, Tomasza


Artykuły

Objawy kamicy żółciowej

Uważa się, że 50 proc. przypadków kamicy żółciowej nie daje żadnych objawów chorobowych. Jak zatem rozpoznać chorobę?
Choroba, jaką jest kamica żółciowa, spowodowana jest obecnością kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym. Obecność tych kamieni powoduje:
  • uczucie pełności i tępego ucisku w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu,
  • niesmak,
  • uczucie goryczy w ustach,
  • wzdęcia i rozpieranie.

Jednak najbardziej typowym objawem kamicy żółciowej jest pojawienie się kolki żółciowej. Charakteryzuje się ona występującym po ciężkostrawnym posiłku napadem bólowym, głównie umiejscowionym w prawem podżebrzu, promieniującym do prawej łopatki. Bólom towarzyszą nudności oraz wymioty treścią żółciową. Zdarza się, że napady kolki żółciowej, objawiają się bólem w okolicy serca podobnym do bólu wieńcowego. Warto też wiedzieć, że kamica żółciowa może wyzwalać zaburzenia rytmu serca.

Do przedłużającego się napadu kolki żółciowej dołączają podwyższona temperatura ciała, oraz żółtaczka, które są efektem narastającego procesu zapalnego lub zablokowania odpływu żółci przez kamień w przewodzie żółciowym. Taki stan wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. W zależności od czasu zablokowania przez kamienie ujścia pęcherzyka rozwija się wodniak, a następnie ropniak pęcherzyka. Zablokowanie dróg żółciowych oprócz szybkiego i znacznego narastania żółtaczki oraz znacznego podwyższenia temperatury, zawsze powoduje też silny ból.

Kto najczęściej choruje?

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są:

  • płeć (kobiety częściej chorują),
  • wiek,
  • otyłość,
  • dieta ciężkostrawna, obfita w tłuszcze.

Rozpoznanie

Objawy ostrego zapalania pęcherzyka żółciowego bywają niekiedy podobne do objawów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, przedziurawienia wrzodu żołądka i dwunastnicy, ostrego zapalenia trzustki, zapalenia płuc oraz zapalenia wątroby. Duży wybór automatów do gry, najlepszy kasyna online graj w sprawdzonych miejscach, duże zakłady duże wygrane

Podstawą rozpoznania, czy rzeczywiście mamy do czynienia z kamicą żółciową, oprócz badań laboratoryjnych jest badanie USG.

Tekst został skonsultowany z:

lek. med. Andrzej Popow

Specjalista chirurg

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: popow.com.pl

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT