Tajemnice orgazmu | Ochoroba.pl
06.12.2021 Dziś imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Sex

Tajemnice orgazmu

seks

Czym jest orgazm?

Orgazm, zwany również ?szczytowaniem", jest kulminacyjnym momentem stosunku płciowego. Towarzyszy mu silne uczucie rozkoszy oraz szereg zmian fizjologicznych, które zachodzą w czasie trwanie całego aktu seksualnego.

Zarówno u kobiet jak i mężczyzn stosunek płciowy przebiega w czterech fazach, z których pierwsze dwie są ?przygotowaniem" do osiągnięcia szczytowania. Pierwsza to faza pożądania i pobudzenia erotycznego (zwana popularnie ?grą wstępną"), zapoczątkowana przez bodźce zmysłowe: wzrokowe (szczególnie u mężczyzn), dotykowe, zapachowe, słuchowe, a także fantazje i wyobrażenia. W fazie tej dominują reakcje fizyczne (wzwód członka, zwilgotnienie pochwy), a jej efektem jest pełna gotowość do rozpoczęcia stosunku. Faza kolejna to plateau, kiedy podniecenie utrzymuje się na dość wysokim, stałym poziomie, a której następstwem jest faza trzecia - orgazm. Po nim z kolei rozpoczyna się rozluźnienia mięśni i odpływ krwi z narządów płciowych. Jest to sygnał rozpoczynający ostatni etap stosunku seksualnego - odprężenie.

Orgazm: przebieg

Ale skupmy się na tym zaledwie kilku-kilkunastosekundowym intensywnym uczuciu rozkoszy fizycznej, jakim właśnie jest orgazm. W sensie czysto fizjologicznym jest on reakcją całego organizmu na podniecenie i napięcie seksualne. U mężczyzn celem biologicznym orgazmu jest wytrysk nasienia, u kobiet właściwie nie ma celu biologicznego, ponieważ zdolność kobiety do zapłodnienia nie jest uzależniona od przeżycia orgazmu. Ułatwia on jednak zajście w ciążę, w wyniku rytmicznych i mimowolnych skurczów mięśni pochwy, które ?zasysają" plemniki do macicy. Ponadto w trakcie szczytowania znacznemu przyspieszeniu ulega akcja serca i wzrasta ciśnienie krwi. W efekcie tego ludzie często przeżywający orgazm rzadziej zapadają na chorobę wieńcową. U kobiet stymulacja pochwy i szyjki macicy znosi próg bólu o 75 proc., a przyjemność seksualna działa podobnie do morfiny. W czasie orgazmu wydzielana jest też w dużej ilości oksytocyna - hormon przywiązania, który wzmaga u partnerów poczucie wzajemnej bliskości, a po stosunku ma działanie uspokajające, zapewniając spokojny i mocny sen. Kobiecemu orgazmowi towarzyszy również szereg innych reakcji fizjologicznych: skóra ulega zaczerwienieniu (tzw. rumieniec seksualny), następuje stwardnienie brodawek i obrzmienia ich otoczek, wzrasta napięcie mięśni kończyn - palce rąk i nóg mogą wykonywać nieskoordynowane ruchy chwytne, na twarzy mogą pojawiać się niekontrolowane grymasy. Kobiety często opisują orgazm jako falę ciepła zalewającą całe ich ciało, doznanie zupełnie je obezwładniające, a nawet sprawiające, że tracą kontrolę nad swoim ciałem i zachowaniem (okrzyki, jęki, drapanie czy gryzienie partnera).

U mężczyzn w trakcie orgazmu nie występuje takie bogactwo przeżyć. W momencie uniesienia następuje pompowanie nasienia do cewki moczowej, co wywołuje wrażenie ciepła i pulsowania członka i prostaty. Następnie cewka rozszerza się i przepływające przez członek nasienie jest zwykle najprzyjemniejszą fazą orgazmu. Na koniec dochodzi do wytrysku nasienia na zewnątrz. Ponadto mężczyźni zdecydowanie rzadziej od kobiet są w stanie przeżywać w czasie jednego stosunku kilka orgazmów, gdyż po orgazmie występuje u nich okres refrakcji, czyli niewrażliwości na bodźce, którego rezultatem jest niezdolność do osiągnięcia kolejnej erekcji i szczytowania. Są zmuszeni do odprężenia i zrelaksowania się, aby zregenerować wyczerpane siły.

O typach orgazmu

Jest jeszcze jedna istotna różnica między orgazmem przeżywanym przez kobiety i mężczyzn. Otóż panie mogą osiągać kilka typów orgazmów: łechtaczkowy (najczęstszy i najłatwiejszy do osiągnięcia, powstaje wskutek stymulacji łechtaczki), pochwowy (dłuższy, mniej gwałtowny, ale głębszy od łechtaczkowego), orgazm punktu G (osiągany poprzez stymulowanie punktu G, usytuowanego na przedniej ściance pochwy, około 5 cm od wejścia), czy też orgazm cewki moczowej (czyli punku U leżącego około 2,5 cm od wejścia do pochwy, na jej przedniej ściance), podczas gdy mężczyźni są zdani jedynie na jeden jego rodzaj.

I chociaż to częściej kobiety mają problem z osiągnięciem uniesienia podczas zbliżeń seksualnych (jak pokazują badania w Polsce około ? kobiet ma problem z jego osiągnięciem), to różnorodność i siła tego doznania wydaje się być warta wspólnych partnerskich poszukiwań i ćwiczeń aż do osiągnięcia upragnionego celu, aby ?ziemia zadrżała, a świat zawirował".

Alicja KladamiczaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT