Czosnek. Jak i kiedy korzystać z jego dobrodziejstw? | Ochoroba.pl
22.09.2021 Dziś imieniny Maury, Milany, Tomasza


Warzywa

Czosnek. Jak i kiedy korzystać z jego dobrodziejstw?

czosnek3.jpg

W przeziębieniach - 1-2 ząbki czosnku rozetrzeć na miazgę i dodać do 1/2 szklanki mleka. Pić 2-3 razy dziennie. Do czego jeszcze może służyć czosnek?

Autor: dr nauk medycznych Leszek Marek Krześniak

W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim świeże cebulki czosnku. Główki czosnku zbiera się w końcu września i w październiku, kiedy już obumierają liście.

W przeziębieniach - 1-2 ząbki czosnku rozetrzeć na miazgę i dodać do 1/2 szklanki mleka. Pić 2-3 razy dziennie.

Nalewka - 100 g czosnku rozdrobnić i zalać 0,5 1 spirytusu 70-procentowego. Odstawić na tydzień. Pić po 20-30 kropli 2-3 razy dziennie przy zaburzeniach żołądkowych, nieżytach żołądka i jelit, infekcjach dróg oddechowych, miażdżycy i nadciśnieniu tętniczym.

_________________________________________________

Czytaj więcej - Cebula - chroni i leczy <- kliknij tutaj

_________________________________________________

Do lewatyw - 10 g czosnku zmiażdżyć i zalać 1/2 litra mleka. Gotować przez 3-5 minut. Stosować w przypadku owsików.

U ludzi z nadciśnieniem, bólami głowy, trudnościami zasypiania 2-3 ząbki czosnku spożywane wieczorem są skutecznym lekiem.

Dość oryginalnym przepisem jest wino z czosnku: 24 ząbki czosnku rozgnieść i zalać sokiem 3 dużych cytryn oraz litrem przegotowanej ciepłej wody. Przetrzymać w cieple przez 24 godziny. Odcedzić i przechowywać w zakorkowanej butelce. Pić rano i wieczorem po kieliszku w osłabieniach, katarach, przeziębieniach, miażdżycy. Wino takie podobno nie zostawia przykrego zapachu czosnku.

Dla złagodzenia przykrego zapachu czosnku można polecać jednocześnie spożywanie z nim 1 łyżeczki mielonego kminku, czarnuszki lub natki pietruszki, liści selera czy estragonu.

W wielu krajach wyprodukowano leki oparte na wyciągach z czosnku. W Polsce znany jest ALLIOFIL, czyli rozdrobniony proszek czosnku i ALLIOSTABIL, który jest wyciągiem alkoholowym z czosnku. Stosuje się je przy infekcjach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego oraz jako środek profilaktyczny w miażdżycy i nadciśnieniu.

Autor: dr nauk medycznych Leszek Marek KrześniakNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT