A/H1N1 - co wiemy o świńskiej grypie? | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


A/H1N1 - co wiemy o świńskiej grypie?

swinska grypa

Czym różni się grypa A/H1N1 od zwykłej grypy? Jak dochodzi do zarażenia i jak postępować jeśli nie uda się nam go uniknąć. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

W jaki sposób zarażamy się wirusem grypy?

Do zarażenia wirusem grypy dochodzi najczęściej na skutek wdychania kropelek wydzieliny zawierającej wirusa. Dlatego tez należy unikać bliskiego kontaktu z osobami zarażonymi, który kaszle, kicha czy dmucha nos. Jednocześnie należy unikać dotykania przedmiotów mogących być źródłem zarażenia: rzeczy osobistych chorego, poręczy na klatkach schodowych, siedzeń w komunikacji miejskiej. Przyjmuje się, że chory może zarażać od momentu wystąpienia objawów do 2-3 dni po ich ustąpieniu. Lekarze apelują, by w tym okresie chory bezwzględnie pozostał w domu i unikał kontaktu z domownikami.

Czy jest jakaś różnica pomiędzy zwykłą grypą a grypą A/H1N1?

Zdecydowanie nie. Pomimo powszechnie powtarzanych opinii świńska grypa ma przebieg podobny do zwykłej grypy. Przebieg obu jest zazwyczaj lekki lub średnio ciężki i nawet bez specjalistycznego leczenia ustępuje po około 5-7 dniach.

Wiadomo jednak, że wirus A/H1N1 wnika głębiej do dróg oddechowych, co może częściej skutkować powikłaniami typu zapalenie płuc czy niewydolność oddechową. Również kobiety w ciąży i dzieci do 5 roku życia są bardziej narażone na ciężki przebieg grypy.

Jeśli chodzi o śmiertelność w wyniku powikłań, to w obu rodzajach grypy jest ona podobna. W przypadku grypy sezonowej przyczyną zgonu jest zazwyczaj wtórne bakteryjne zapalenie płuc, w przypadku grypy pandemicznej najczęstszym powikłaniem jest wczesne grypowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową oporną na leczenie.

Szczepienia ochronne- warto czy nie?

Szczepienia ochronne są najskuteczniejszą metodą w obu rodzajach grypy. Mają za zadanie chronić osoby zaszczepione, ale  jednocześnie ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa. W chwili obecnej w Polsce są dostępne 4 szczepionki przeciwko grypie sezonowej: Agrippal, Influvac, Fluarix i Vaxigrip.
W niektórych krajach dostępne są dodatkowe 3 szczepionki przeciwko grypie pandemicznej: Celvapan, Focetria i Pandermix. Niestety w Polsce szczepionki te są nieodstępne, a szczepionki na zwykłą grypę się kończą. Minister Zdrowia zapowiedziała jednak, że szczepionki pojawią się w polskich aptekach.

Często pojawiają się głosy, że szczepionki przeciwgrypowe są niebezpieczne i niosą ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Tymczasem rzeczywistość wygląda inaczej. Szczepionki przeciw grypie produkowane są od ponad pół wieku. Wiele badan klinicznych udowodniło, że są bezpieczne dla dzieci, ciężarnych, chorych przewlekle i osób z obniżoną odpornością. Około 65 proc. działań niepożądanych to reakcje miejscowe (ból, zaczerwienienie, obrzęk w miejscu iniekcji), objawy ogólne (umiarkowana gorączka, ból głowy i mięśni) stanowią mniej niż 15 proc.

_______________________________________

Na ten temat, czytaj też w artykułach powiązanych    ->>

Dyskutuj o grypie w grupie tematycznej poświęconej A/H1N1

_______________________________________

Szczepionka nie chroni jednak w 100 proc. Należy więc minimalizować ryzyko zarażenia myjąc ręce wodą z mydłem lub alkoholem po każdym skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem, po powrocie do domu. W przypadku braku możliwości uniknięcia kontaktu z zarażonym zaleca się stosowanie maseczek, które w dużym stopniu chronią przed kontaktem z wirusem.

Należy pamiętać, że zazwyczaj grypa ma łagodny przebieg. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do powikłań i wtedy  należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Oto objawy, które powinny nas zaniepokoić:
?    Problemy z oddychaniem
?    Utrata świadomości lub utrudniony kontakt z chorym
?    Drgawki
?    Suchość w ustach, inne objawy odwodnienia
?    Wysoka gorączka mimo podawania leków przeciwgorączkowych
?    Krwioplucie
?    Bóle w płucach


Trochę danych liczbowych:

?    107 000- tyle nowych zachorowań  na grypę zanotowano od 1.09 do 15.11
?    4 osoby zmarły w szpitalach z powodu grypy A/H1N1
?    70-92 proc.- tyle procent zachorowań na grypę stanowi wirus A/H1N1
?    80 proc. chorych nie przekroczyła 30-go roku życia
?    20 proc.- taka część populacji całego świata choruje na świńską grypę
?    10-15 proc.  populacji zachoruje w każdym kraju
?    W Polsce potwierdzono na razie 340 zachorowań na świńską grypę

Źródła. Gazeta Wyborcza, Ministerstwo Zdrowia (mz.gov.pl), Światowa Organizacja Zdrowia who.com

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT