Pleśniawki i afty w buzi dziecka. Jak pozbyć się pleśniawek i aft? | Ochoroba.pl
02.08.2021 Dziś imieniny Gustawa, Kariny, Stefana


Dziecko

Pleśniawki i afty w buzi dziecka. Jak pozbyć się pleśniawek i aft?

niemowlę noworodek.jpg

Krosty w jamie ustnej dziecka. Nie są przyczyną poważnej choroby, ale znacznie utrudniają spożywanie pokarmu przez dziecko. Dlaczego powstały i jak się ich pozbyć?

 

Pleśniawki

Przypominają pozostałości po mleku przyczepione do błony śluzowej wewnątrz jamy ustnej. Są mlecznobiałe krostkami, które powstały w wyniku zakażenia drożdżakami. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez zakażona pierś matki, bądź oblizany smoczek przez osobę z tymi osobliwymi drożdżakami.
Infekcja nie jest groźna dla zdrowia dziecka, jednak pleśniawki znajdujące się w buzi są bolące i mogą utrudniać ssanie i jedzenie.

Pleśniawki wymagają leczenia, gdyż jeśli raz się pojawią to z pewnością same nie znikną. Pomocne w leczeniu są preparaty dostępne w aptece. Należy je zawsze użyć najpierw przed karmieniem na brodawkę piersi, a następnie po karmieniu wypędzlować nim buzię dziecka za pomocą szpatułki bądź nałożonej na palce jałową gazą. Czynność tą należy wykonać kilka razy dziennie i zawsze po karmieniu.

Afty

Innymi zmianami zapalnymi w jamie ustnej dziecka są afty. Z reguły pojawiają się one u starszych dzieci, jako zastępniki pleśniawek. Jest to spowodowane zmianą ph w ustach z zasadowego na kwaśne, w wyniku zaprzestania karmienia piersią. Jednak te warunki uniemożliwiają rozwój drożdżakom, a pojawiające się pęcherzyki z czerwoną obwódką są zazwyczaj afty.
Powstają one w wyniku zakażenia wirusowego, bakteryjnego bądź w wyniku osłabienia odporności. Afty podobnie jak pleśniawki nie są niebezpieczne, jednak znacznie utrudniają spożywanie pokarmów zwłaszcza w formie stałej. W tym czasie należy dziecku podawać pokarmy miękkie i rozdrobnione. Pomocne może się także okazać płukanie ust naparem z szałwii lub rumianku , bądź użycie preparatu antyspetycznego, dostępnego w aptece.

Diana WolańskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT