Naturalne sposoby na nadmierną potliwość | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola


Zdrowie

Naturalne sposoby na nadmierną potliwość

kąpiel aromaterapeutyczna
Nadmierne pocenie się może mieć podłoże emocjonalne lub wiązać się z występowaniem określonej jednostki chorobowej, np. cukrzycy, nadczynności tarczycy, infekcji bakteryjnej. Przyjmuje postać uogólnioną lub miejscową, dotyczącą dłoni, stóp, pach czy twarzy.

Przy podejrzeniu, że nadmierne pocenie się jest związane z konkretnym schorzeniem za podstawowe działanie należy przyjąć leczenie choroby podstawowej. Zdarza się także, że ma ono związek z określonymi nawykami żywieniowymi ? spożywaniem pikantnych potraw lub stosowaniem używek, takich jak kofeina, nikotyna i alkohol. Wtedy wskazane jest ograniczenie lub wyeliminowanie produktów prowadzących do pojawienia się przykrych dolegliwości.Skutki nadmiernej potliwości można zniwelować przez stosowanie kuracji ziołowych.

Do surowców stosowanych wewnętrznie w łagodzeniu nadmiernej potliwości zalicza się szałwię i hyzop.

Liść szałwii lekarskiej wykazuje działanie przeciwpotne, przeciwzapalne i antyseptyczne. W lecznictwie stosuje się napary z tego surowca lub gotowe preparaty dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Należy jednak pamiętać, że kuracja z wykorzystaniem szałwii nie powinna być długotrwała, gdyż ze względu na zawartość tujonu jej nadużywanie może prowadzić do degeneracji wątroby, nerek, układu nerwowego. Z tego powodu należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących czasu terapii, załączonych do określonych produktów.

Surowcem wykazującym łagodniejsze działanie, także stosowanym w formie naparów jest ziele hyzopu.

We wzmożonej potliwości skuteczne mogą okazać się również ogólne lub miejscowe kąpiele ziołowe z zastosowaniem liści lipy, koszyczków rumianku, kwiatu malwy, bzu czarnego lub takich olejków eterycznych, jak bergamotowy, cyprysowy, drzewa herbacianego i cedrowy.

Jeśli nadmierna potliwość ma podłoże emocjonalne warto wypróbować napary z surowców o działaniu uspokajającym, np. liści melisy oraz kąpiele aromaterapeutyczne z wykorzystaniem olejków o działaniu relaksującym ? lawendowego, cytrynowego.

Jeżeli jednak skutki nadmiernej potliwości stają się na tyle uciążliwe, że prowadzą do utraty poczucia komfortu w życiu towarzyskim i pracy, należy skonsultować się z dermatologiem, ustalić ich przyczynę i podjąć specjalistyczne leczenie.

Magdalena Zabłocka

Piśmiennictwo:
Brud, W.L., Konopacka, I. (2008). tajemnice aromaterapii. Pachnąca apteka, Oficyna Wyd. MA
Samochowiec, L. (2002). Kompedium ziołolecznictwa, Wyd. Med. Urban&Partner


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT