Zgrzytanie zębami przez dziecko | Ochoroba.pl
02.08.2021 Dziś imieniny Gustawa, Kariny, Stefana


Dziecko

Zgrzytanie zębami przez dziecko

zeby.jpeg
Często jest to zmartwienie rodziców. Czy aby moje dziecko jest zdrowe? Może ma robaki a może mu coś dolega? Co oznacza nocne zgrzytanie zębów?

 

Przyczyny zgrzytania zębami

Dzieci, które zgrzytają zębami, są nadmiernie obciążone, przeforsowane. "Zaciskają zęby" albo "łamią sobie zęby", starając się uporać ze złością, stresem czy problemami w szkole. Przez długie okresy w rozwoju człowieka wyszczerzone zęby były oznaką agresji i gotowości do ataku. Dla małego dziecka zęby są pierwszym środkiem stosowanym do ataku i obrony. Nic więc dziwnego, że również uporanie się z problemami psychologicznymi i złością wymaga zaangażowania mięśni żuchwy.

Nocne zgrzytanie zębów wyzwala niemałe siły, czego konsekwencją jest uszkodzenie zębów i dziąseł, a w dalszej perspektywie również mięśni karku, stawów skroniowo-żuchwowych oraz uszu. Jeśli dziecko zgrzyta zębami, należy pójść z nim do dentysty. Zgrzytanie bowiem nie musi być rezultatem obciążenia psychicznego, lecz może być spowodowane wadliwym zgryzem bądź źle (za wysoko) obsadzoną plombą.

Jak można pomóc dziecku?

W celu rozluźnienia mięśni żuchwy, można dać przed snem dziecku do żucia marchew lub inne twarde warzywo. Są też specjalne szyny na zęby, które zmniejszają następstwa zgrzytania. Nie zapobiegają jednak ruchom żuchwy. Można poprosić lekarza o poradę, czy wskazana jest szyna dla naszego dziecka, jednak należy pamiętać, ze przede wszystkim należy zlikwidować wewnętrzny niepokój i obciążenie wywołujące u dziecka stres, żeby móc całkowicie uporać się z problemem

A może akupresura okaże się skuteczna? Punkt zwany "słoneczna dolina" osłabia lub nawet ogranicza zgrzytanie zębami. Znajduje się on na przegubie po stronie małego palca w zagłębieniu pod kątem 70 stopni powyżej kości nadgarstka. Dziecko może samo masować wskazany punky kilka razy dziennie, a najlepiej masaż wykonywać na krótko przed snem.

Jak zapobiegać zgrzytaniu zębów?

Należy poobserwować swoją pociechę - czy mięśnie żuchwy dziecka napinają się, kiedy jest ono w stresie albo kiedy się złości. Można spróbować nauczyć dziecko techniki kompensacji stresu, na przykład zaciskania warg albo innej techniki relaksacyjnej.

Technika zaciskania warg polega na tym, że w chwili gdy dziecko zorientuje się, że jego mięśnie żuchwy się napinają, mocno zaciśnie usta. Dla mięśni żuchwy jest to zmiana mało istotna, ale dla ochrony zębów ma bardzo duże znaczenie. Stres obecny wszędzie w dzisiejszych czasach, nie jest obojętny też dla dzieci. 

Coraz bardziej wzrasta liczba osób zgrzytających zębami. Pediatrzy oceniają, że robi to ponad 50 procent ich małych pacjentów. Należy w tym celu możliwie jak najwcześniej nauczyć dziecko technik przeciwdziałania zgrzytaniu, gdy tylko zauważymy, że ma do tego skłonności.

Diana WolańskaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT