Brokuły ? profilaktyka nowotworów | Ochoroba.pl
22.09.2021 Dziś imieniny Maury, Milany, Tomasza


Warzywa

Brokuły ? profilaktyka nowotworów

brokuły - sulforafan

Mówi się o nim ?zielony kuzyn kalafiora?. Na polskich stołach nie gości często, a szkoda ? udowodniono, że odgrywa znaczącą rolę w dietoprofilaktyce nowotworów.


Przypuszcza się, że brokuł pochodzi z Cypru, wiadomo, że uprawiano go już w starożytnej Grecji i Rzymie. Obecnie największe uprawy tego warzywa znajdują się w Europie.
W Polsce nadal bardziej popularny jest kalafior, lecz i brokuł na stołach Polaków pojawia się coraz częściej.

Wartość odżywcza brokułów
 
Brokuły dostarczają niewielkiej ilości energii (jedynie 27 kcal w 100 g), a przy tym są źródłem witamin (m.in. witaminy C, folianów) i składników mineralnych (wapnia, fosforu). Cenione są także przez osoby dbające o masę ciała ? po ich zjedzeniu długo utrzymuje się uczucie sytości.

Brokuł w walce z nowotworem
 
Brokuł uznawany jest za jedno z najważniejszych warzyw w żywieniowej profilaktyce nowotworów. Przyczyną przeciwnowotworowych właściwości brokułów jest sulforafan, związek zawarty w tkankach warzywa.

Udowodniono, że spożywanie już 400 g brokułów tygodniowo pozwala wpłynąć na ekspresję genów. Działanie takie zauważono w przypadku profilaktyki nowotworów prostaty, jednak pojawiły się doniesienia, iż jedynie połowa populacji posiada gen, który pozwala na wykorzystanie sulforafanu.
 
Okazało się również, że zwiększone spożycie brokułów (a także kapusty i kalafiora) jest korzystne dla palaczy i osób, które podlegają częstej ekspozycji na dym tytoniowy. Pozwala zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się u tych osób nowotworu płuc.

Zatem warto włączyć brokuły do naszej diety i skorzystać z ich zdrowotnych właściwości.

 

Anna Szczygłowska,
dietetykNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT