Dziurawiec - ziołowe remedium na depresję | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Porady

Dziurawiec - ziołowe remedium na depresję

depresyjny
Przygnębienie, drażliwość, obniżone poczucie własnej wartości, zaburzenia uwagi i koncentracji, problemy z zasypianiem, brak apetytu, oziębłość seksualna to tylko niektóre z objawów depresji.

Depresja jest chorobą, która dotyka dziś od 13-20% populacji światowej. Cierpią na nią osoby w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada pomiędzy 35 a 55 rokiem życia. Choroba może przyjmować różny poziom nasilenia. Niezwykle ważnym wydaje się szybkie rozpoznanie jej objawów i podjęcie terapii we wczesnym stadium, ponieważ nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i psychiki.


W leczeniu lekkich postaci depresji stosuje się preparaty pochodzenia roślinnego, oparte na wyciągach alkoholowych z ziela dziurawca, Herba hyperici. Są one szczególnie zalecane w początkowym stadium depresji, także przy zmianach nastroju towarzyszącym klimakterium, w stanach niepokoju, w stanach lękowych.

Główną, ale nie jedyną, substancją czynną zawartą w tego typu wyciągach jest hyperycyna. Preparaty zawierające wyciąg z dziurawca łagodzą zaburzenia snu, zmniejszają objawy ogólnego zmęczenia, stany apatii. Kilkutygodniowa terapia hyperycyną wpływa na poprawę zdolności koncentracji i ogólną poprawę samopoczucia. Działanie terapeutyczne dostrzegalne jest po 3 tygodniach kuracji.

Choć preparaty zawierające hyperycynę są lekami OTC, czyli dostępnymi w aptekach i sklepach zielarskich bez recepty, trzeba sobie zdawać sprawę, że nie są one przeznaczone dla wszystkich. Decydując się na stosowanie preparatów z dziurawca przy jednoczesnym przyjmowaniu innych leków, np. przeciwzakrzepowych, przeciwwirusowych albo doustnych środków antykoncepcyjnych, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż  dziurawiec może zmniejszać lub nasilać ich działanie. Podczas stosowania preparatów z dziurawca zawierających hyperycynę należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne, ponieważ jest ona substancją fotouczulającą i może powodować pojawienie się na skórze trwałych przebarwień, a także prowadzić do zapalenia spojówek. Hyperycyna nie rozpuszcza się w wodzie, więc nie występuje w naparach z ziela dziurawca zalecanych i tradycyjnie stosowanych w schorzeniach gastrycznych.

Pamiętajmy, że stosowanie wyciągów z dziurawca, może przynosić korzystne efekty w walce z depresją w jej początkowym stadium, ale decyzja o podjęciu kuracji powinna być poprzedzona konsultacją ze specjalistą, np. doświadczonym farmaceutą.

Magdalena Zabłocka
Biotechnolog


Piśmiennictwo:
Brinkmann, H., Wibmeyer, K., Gehrmann, B. (2007). Fitoterapia. Wyd. Medpharm
Janiec, W., (2003). Kompedium farmakologii. Wyd. Lek. PZWL
Lamer-Zarawska ,E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. (2007). Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lek. PZWLNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT