NLPZ: Lecz ból głowy! Z głową! | Ochoroba.pl
22.09.2021 Dziś imieniny Maury, Milany, Tomasza


Leki

NLPZ: Lecz ból głowy! Z głową!

leki przeciwbólowe

Niesteroidowe leki przeciwzapalne nie tylko szybko zwalczają ból, gorączkę czy zapalenie, ale również są łatwo dostępne bez recepty. Sprawia to, że są powszechnie stosowane przez pacjentów na całym świecie. Czy jednak ich zażywanie jest zawsze bezpieczne?
Co kryje się pod skrótem NLPZ?


Używany często przez lekarzy skrót NLPZ to nic innego jak najbardziej popularne leki, po które sięgają ludzie na całym świecie w momencie, gdy dokucza im ból. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, bo tak brzmi ich pełna nazwa, wykazują skuteczne i szybkie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, i przeciwgorączkowe. Stosowane są z powodu bólu stawów, kręgosłupa, zębów, bólów menstruacyjnych czy objawów przeziębienia.

 

Do tej grupy preparatów zalicza się - sprawdzoną przez babcie - aspirynę a także leki dostępne pod wieloma różnymi nazwami, które posiadają różne substancję czynne jak paracetamol, naproksen, ibuprofen o wspólnym działaniu ? zwalczanie bólu w przebiegu procesów zapalnych. Wiele leków NLPZ jest łatwo dostępnych bez recepty. Można je nabyć nawet w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej.

NLPZ dla rozsądnych


Zezwolenie wydane przez Państwo na sprzedaż określonych leków bez recepty, może być mylenie rozumiane jako przyzwolenie na używanie ich w dowolnych ilościach, przy każdej, najmniejszej dolegliwości. Ustawę Prawo Farmaceutyczne, czy kolejne wydawane rozporządzenia należy raczej rozumieć jako dowód zaufania, iż pacjenci mogą samodzielnie leczyć powszechne, najczęstsze dolegliwości, bez konsultacji z lekarzem. Potrzebna jest do tego racjonalne podejście, rozwaga oraz świadomość korzyści i zagrożeń. Niesteroidowe leki przeciwzapalne uśmierzają ból, ale z drugiej strony osłabiają system odpornościowy jelit, zwiększają ryzyko uszkodzenia błony śluzowej i wystąpienia nadżerek, owrzodzeń lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Przy długotrwałym stosowaniu mogą także poważnie uszkodzić nerki oraz szpik kostny.

Najczęstsze błędy w stosowaniu NLPZ

Pacjenci nie są świadomi zagrożeń, jakie może nieść ze sobą stosowanie popularnych leków przeciwbólowych. Często nie zdają sobie sprawy, że leki, które zażywają należą do tej samej grupy NLPZ, np. stosują aspirynę przepisaną przez kardiologa, ale równocześnie bez konsultacji z lekarzem zażywają inne leki przeciwbólowe na doraźne dolegliwości (np. ibuprofen w przypadku bólu głowy). Oba te leki należą do tej samej grupy, dlatego ich działanie się sumuje, zarówno to pożądane jak i szkodliwe.

Innym błędem jest połykanie kilku rodzajów tabletek na kilka dolegliwości. Należy pamiętać, że jedna zażyta tabletka przeciwbólowa uśmierzy zarówno ból głowy, jak i występującą w tym samym czasie gorączkę.


Przy każdej wizycie u lekarza należy informować go o wszystkich zażywanych lekach, również tych dostępnych bez recepty. A w przypadku samodzielnego stosowania leku, zawsze dokładnie czytać informacje zawarte w ulotce.


Niektóre osoby stosujące przewlekle NLPZ są szczególnie narażone na powikłania. Oto czynniki, które zwiększają ryzyko ich wystąpienie:

  • Wrzód lub powikłanie wrzodu w przeszłości
  • Wiek powyżej 60 lat
  • Stosowanie dużych (maksymalnych) dawek NLPZ
  • Jednoczesne stosowanie kortykosteroidów lub leków zmniejszających krzepliwość krwi
  • Poważne upośledzenie ruchowe
  • Współistniejące choroby serca i naczyń

Pacjenci powinni także zdawać sobie sprawę, że leczenie codziennych dolegliwości przy pomocy tabletek przeciwbólowych nie jest skuteczną metodą leczenia. Powtarzające się regularnie dolegliwości powinny być skonsultowane z lekarzem, ponieważ często to ból jest jednym z pierwszych symptomów niekiedy ciężkiej choroby. W przypadku nadużywania NLPZ niektóre objawy są tłumione, a o chorobie dowiadujemy się, gdy jest już bardzo zaawansowana i ciężka do leczenia.

Tekst powstał na podstawie materiałów "Warszatów Walki ze złymi nawykami zdrowotnymi", które odbyły się 30 marca 2009 w Warszawie. Warsztaty były elementem ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".
Co to jest Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia!
 Ogólnopolskim projektem edukacyjny, mający na celu uświadomienie pacjentom m.in. skutki nadużywania leków. Głównym sponsorem programu firma farmaceutyczna. Zentiva. W programie biorą udział wybitne autorytety naukowe m.in.: prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Celiński, prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz, prof. dr hab. n. med. Janusz Bandurski, doc. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki. Według jego autorów program ma również na celu podnosić jakość życia Polaków, zachęcać do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych oraz uczyć pacjentów kompleksowego mówienia o swoich problemach zdrowotnych
  Zachęcamy do odwiedzenia strony programu, gdzie można zapoznać się z wieloma interesującymi poradami na temat nawyków zdrowia: www.zmieniamyprzyzwyczajenia.pl


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT