Aromaterapia ? jaki olejek wybrać dla zdrowia, urody i poprawy samopoczucia | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola


Ciało i umysł

Aromaterapia ? jaki olejek wybrać dla zdrowia, urody i poprawy samopoczucia

aromatherapy

W czym tkwił sekret urody Kleopatry? Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością? Czy zapach może pomóc na ból głowy? Lecznicze właściwości olejków eterycznych i ich pozytywny wpływ na nastrój znane są od lat.

Bogaty wachlarz dostępnych obecnie olejków eterycznych wpływa na ich szerokie zastosowanie terapeutyczne. Olejki wykorzystywane są nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, są też cennym surowcem stosowanym w kosmetologii. Wykorzystuje się je również jako aromatyczny dodatek do produktów spożywczych. Często jeden olejek wykazuje kilka kierunków działania. Wybierając olejki do aromaterapii należy wybrać ten, którego zapach najbardziej nam odpowiada. Komfort związany ze stosowaniem aromaterapii jest jednym z głównych założeń jej powodzenia.

Warto połączyć przyjemność płynącą z odczuwania zapachu olejku z jego właściwościami leczniczymi, aby to osiągnąć, trzeba jednak poznać działanie terapeutyczne poszczególnych esencji. Poniżej przedstawiono zastosowanie niektórych olejków.

Do olejków wykazujących właściwości przeciwdrobnoustrojowe, zalicza się m.in. olejek tymiankowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z goździka korzennego.

Olejkami wykorzystywanymi do łagodzenia uciążliwych objawów przeziębienia, najczęściej w postaci inhalacji, są olejek eukaliptusowy, sosnowy, tymiankowy, anyżowy.

Olejkami wykazującymi właściwości przeciwzapalne są olejek rumiankowy, olejek krwawnikowy, geraniowy, paczulowy. Można je wykorzystywać do masażu lub kąpieli.

Działanie uspokajające wykazują olejek walerianowy, lawendowy oraz melisowy. Relaksująco działa także olejek cytrynowy, pomarańczowy, z kadzidłowca oraz drzewa sandałowego.

Olejkami zalecanymi do stosowania przy bólach głowy, także migrenowych, są olejek lawendowy, geraniowy, miętowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy. Przy zaburzeniach krążenia można stosować olejek rozmarynowy, sosnowy, lawendowy.

Olejkami wykorzystywanymi w kosmetologii, wpływającymi na poprawę wyglądu skóry, w tym jako preparaty antycellulitowe, są olejek rozmarynowy, paczulowy, grejpfrutowy, geraniowy, z kopru włoskiego.

Olejki eteryczne są także skutecznymi środkami odstraszającymi owady, takie jak kleszcze, pchły, komary. Do olejków wykorzystywanych w tym celu należy olejek cyprysowy, bazyliowy. W sprzedaży, oprócz naturalnych olejków eterycznych, dostępne są także złożone preparaty zawierające je w swoim składzie przeznaczone do kąpieli, czy masażu.

Olejki nie tylko korzystnie wpływają na nasze zdrowie i urodę, poprzez swój zapach oddziałują także na nasze samopoczucie. Może warto sięgnąć po nie i przekonać się o tym osobiście?

Magdalena Zabłocka

BiotechnologNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT