Sposoby obniżenia cholesterolu | Ochoroba.pl
22.09.2021 Dziś imieniny Maury, Milany, Tomasza


Porady

Sposoby obniżenia cholesterolu

jabłko owoc znak zapytania

Według współczesnej wiedzy medycznej zmniejszenie poziomu cholesterolu w organizmie wpływa na zmniejszenie ryzyka choroby niedokrwiennej serca (czyli choroby wieńcowej i jej głównego zagrożenia: zawału). Uważa się, że wzrost poziomu cholesterolu jest powodem wystąpienia tej groźnej choroby. Dlatego w przypadku wykrycia u pacjenta podwyższonego poziomu cholesterolu zaleca się następujące sposoby jego obniżenia:

  • przyjmowanie odpowiednich leków. Są to leki przyjmowane po konsultacji z lekarzem, które kupuje się na receptę.
  • zastosowanie odpowiedniej diety beztłuszczowej. Polega ona na zmniejszenie spożywania tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (np. oleje roślinne).
  • spożywanie tłuszczów rybich, a także fasoli, soi, karczochów, picie soku z buraka czerwonego itp.

Alternatywne podejście do przyczyn choroby wieńcowej.

Istnieje opinia, iż przyczyną choroby wieńcowej nie jest sam podwyższający się poziom cholesterolu, ale proces zapalny w naczyniach wieńcowych, który prowadzi do zwiększonego osadzania się cholesterolu w naczyniach. Cholesterol według tego podejścia, spełnia rolę swoistego ?opatrunku". Podobnie jak kit w przypadku okien, tak cholesterol ma na celu uszczelnianie naczyń. To podejście pyta przede wszystkim o to, dlaczego organizm zaczyna nagle produkować taką ilość tego związku, którego pewna część ma bardzo silne właściwości przylepiające się do ścianki naczyń (przez co zmniejsza się średnica naczynia i powoduje chorobę wieńcową). Przyczynę upatruje się tutaj właśnie się w różnego rodzaju zapaleniach naczyń, które prowokują organizm do takiego zachowania.

Stanowisko to podnosi też, że stosowane w zwykłych kuracjach leki przeciwcholesterolowe nie likwidują przyczyn choroby, lecz jedynie na pewien czas łagodzą objawy za cenę innych ubocznych skutków.

W alternatywnym podejściu zaleca się przede wszystkim:

  • działanie lecznicze na naczynia poprzez podawanie środków znoszących stany zapalne (np. odpowiednie antybiotyki, antyoksydanty roślinne).
  • dietę bezwęglowodanową, w której głównym celem jest znaczne ograniczenie spożywania węglowodanów prostych (np. cukier, miód).
  • przyjmowanie naturalnych witamin (a zwłaszcza witaminy C).

Należy podkreślić, że stanowisko to nie jest powszechnie uznawane i większość lekarzy się z nim nie zgadza. Przy obecnym stanie badań wciąż trudno uznać, które stanowisko - klasyczne czy alternatywne - ma rację.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT