Nalewka z pigwy. Pigwówka. Jak zrobić dobrą nalewkę? | Ochoroba.pl
02.08.2021 Dziś imieniny Gustawa, Kariny, Stefana

Wiedza użytkowników: przepisy

Nalewka z pigwy. Pigwówka. Jak zrobić dobrą nalewkę?

avatar
Autor:
Wiek:
35 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Pigwa zwana też polską cytryną. Jej owoce są żółte, kwaśne i bardzo twarde. Kształtem przypominają małe jabłuszka o średnicy nie większej niż 6 cm i zawierających pięć komór nasiennych, z których dość trudno wyciągnąć nasiona .

Owoce pigwy należą jednak do bardzo aromatycznych, dlatego w kuchni wykorzystywane są do sporządzania syropów, nalewek, konfitur czy kompotów.
Przygotowanie nalewki z pigwy, zwanej pospolicie ?pigwówką? jest bardzo proste. A smak i działanie są niezastąpione. Nalewka z owoców pigwy działa korzystnie na pracę serca, obniża ciśnienie oraz pobudza trawienie.

Składniki niezbędne do przygotowania pigwówki.

-2 kg pigwy

-1/2 l spirytusu

-1 l wódki

-1,5 kg cukru

Przyrządzenie:

Owoce pigwy można zamrozić, ułatwi to oczyszczanie owoców z nasion. Po usunięciu nasion, kroimy pigwę na mniejsze części, wrzucamy do słoika i zasypujemy cukrem. Odstawiamy na ok. 2-3 tygodnie, codziennie mieszając, by cukier się rozpuścił.

Trzeba jednak bacznie oglądać owoce pigwy, jeśli pojawią się bąbelki, jest to niepożądany znak fermentacji i wtedy natychmiast należy przystąpić do kolejnego etapu przygotowywania nalewki.

Po tym czasie zalewamy mieszaninę owoców z cukrem alkoholem. I odstawiamy na minimum miesiąc, wskazane jest na 2-3 miesiące. Jeśli przygotowywana nalewka stoi w oświetlonym i ciepłym pomieszczeniu czas jest krótszy, niż w ciemnych i chłodnych warunkach.

Po tym czasie nalewkę przecedzamy i rozlewamy do butelek. Po paru dniach należy znów przecedzić nalewkę, bo zbierze się mętny osad.
Do owoców pigwy pozostałych po nalewce można dodać ? litr wódki i uzyskamy mniej intensywną nalewkę, bądź wykorzystać je do deserów.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT