Choroba Leśniowskiego - Crohna | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: porady

Choroba Leśniowskiego - Crohna

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Choroba Leśniowskiego - Crohna zaliczana jest do rzędu niespecyficznych ziarnic. Nazwa choroby pochodzi od nazwisk polskiego lekarza Antoniego Leśniowskiego i Bernarda Crohna, którzy opisali tę jednostkę chorobową. Choroba Leśniowskiego - Crohna jest to przewlekła zapalna choroba ściany przewodu pokarmowego.

Najczęściej zburzenie lokalizuje się w końcowym odcinku jelita biodrowego, w jelicie grubym, a niekiedy dotyczy jelita cienkiego. Podłoże choroby Leśniowskiego - Crohna jest nieznane, dotychczas nie istnieje również skuteczna metoda wyleczenia, możliwe są remisje i ciężkie powikłania. W czasie komplikacji perforacyjnych, zapalnych, ropnych choremu podawane są antybiotyki. Około połowa chorych poddawana jest leczeniu chirurgicznemu.
JAK PRZEBIEGA CHOROBA?
Przebieg choroby Leśniowskiego - Crohna jest zmienny z naprzemiennym okresem zaostrzenia i remisji. Charakterystyczne objawy choroby to:
- biegunka
- bóle brzucha
- podwyższona temperatura
- niski poziom cholesterolu, kwasu foliowego i witaminy B
- przyspieszony OB
- umiarkowana leukocytoza
- oporność w okolicy wyrostka
- sztywność i zwężenie końcowego odcinka jelita biodrowego
- zmiany okołoodbytnicze
Ściany jelita w chorobie Leśniowskiego - Crohna pokryte są naciekami ziarnic, co powoduje zwężenie jego światła. Zmiany te mają charakter ogniskowy. W zaistniałych ziarninach mogą pojawić się rozpadliny ostatecznie doprowadzające do perforacji jelita.
NA CZYM OPIERA SIĘ DIAGNOZA?
Diagnostyka choroby Cohna opiera się na endoskopowym pobraniu materiału do badania histopatologicznego z dwunastnicy lub jelita grubego - kolonoskopia. W przypadku umiejscowienia biodrowego, rozpoznanie stawia się nawet bez potwierdzenia histologicznego, opierając się głównie na danych z wywiadu i objawach klinicznych choroby.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT