Choroby cewki moczowej. | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: porady

Choroby cewki moczowej.

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Spodziectwo jest wadą rozwojową cewki moczowej polegającą na niedorozwoju obwodowego jej odcinka. Ujście zewnętrzne cewki znajduje się na żołędziu, jak to ma miejsce w prawidłowych warunkach anatomicznych, tylko między żołędziem a kroczem. W zależności od stopnia nasilenia tej wady wyróżniamy spodziectwo zażołędne,

prąciowe, kroczowe i mosznowe. Spodziectwo jest objawem feminizacji u mężczyzn. Żałądź i zwykle całe prącie są haczykowate zagiete. W cięższych postaciach spodziectwa prącie może być niedorozwinięte, a moszna dwudzielna. Przyczyna wady jest prawdopodobnie związana z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów w trakcie ciąży.
JAK LECZYĆ?
Polega na wyprostowaniu prącia i wytworzeniu końcowego odcinka cewki moczowej. Wydłużenia prącia gokonuje się między - a 4 r.ż., natomiast wytworzenie cewki w wieku 5-6 lat. W tym wieku operacja gwarantuje dobry efekt kosmetyczny. Ważne jest, aby matki podczas kąpieli i pielęgnowania dzieci zwracały uwagę na zachowanie, budowę i kształt prącia swoich synów, a w przypadku zrodzenia się wątpliwości kontaktowały się z urologiem, gdyż wada wcześnie stwierdzona może być trwale wyleczona chirurgicznie.
WIERZCHNIACTWO.
To wada rozwojowa, która polega na rozszczepieniu cewi moczowej po grzbietowej stronie prącia. Może dotyczyć jedynie żołędzi lub całego prącia, wtedy dziecko nie trzyma moczu. W wierzchniactwie niezrośniętą jest cewka, prącie jest krótkie, płaskie, zgięte ku górze. Wadzie tej mogą towarzyszyć inne wady rozwojowe, jak wynicowanie pęcherzyka moczowego, rozszczep spojenia łonowego, niezstąpienie jąder, przepukliny.
JAK LECZYĆ?
Leczenie ma na celu odtworzenie cewki moczowej i prącia oraz spowodowanie trzymania moczu. Operacja powinna byc przeprowadzona w wieku przedszkolnym 4-5 latNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT