Co to jest choroba kociego pazura? | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: porady

Co to jest choroba kociego pazura?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Jak sama nazwa wskazuje, jest to choroba dla której wrota zakażenia i umożliwienie procesu chorobowego stanowi zadrapanie przez kota. Chorobę najprawdopodobniej wywołuje bakteria Bartonella henselae. Rezerwuarem zarazki są koty w 90% także psy i inne zwierzęta. Do zakażenia dochodzi nie tylko w wyniku ukąszenia lub zadrapania przez zakarzone zwierzę, ukąszenia owadów, ale także zachorowania mogą wystapić po skaleczeniu się kolcami roślin, jeży. Choroba wystepuje w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii. Stwierdzono sezonowość jej występowania - większość przypadków notuje się w porze letniej.


JAKIE SĄ OBJAWY?
Okres inkuacji wynosi 7-12 dni, po tym okresie w miejscu zranienia dochodzi do powstania nie gojącej się grudki zapalnej, która przekształca się w pęcherzyk ze strupem , a po dalszych 10-12 dniach pojawia się powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, które mogą ulec zropieniu i wymagać interwencji chirurgicznej. Zmiana pierwotna ulega samoistnemu zanikowi. W większości przypadków choroba ma przebieg bezgorączkowy i mija samoistnie. U części chorych może wystąpić niewielki wzrost temperatury ciała, ogólnie osłabienie, bóle głowy, bóle stawów czy zmiany skórnene o typie rumienia guzowatego. Sporadycznie obserwowano w przebiegu takiej choroby powikłania, takie jak zapalenie mózgu, zmiany osteloityczne oraz małopłytkowość.
JAK LECZYĆ?
Stosuje się miejscowo kompresy przeciwzapalne, napary z mieszanek przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a w przypadkach powikłań ropnych również antybiotyki. Objawy choroby ustępują po upływie kilku tygodni, czasem miesięcy.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT