Co to jest duszność? | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: porady

Co to jest duszność?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Duszność jest to subiektywne odczuwanie braku tchu, a obiektywne obserwowany tzw. któtki oddech. Duszność pochodzenia sercowego ma zazwyczaj charakter wdechowy. Pacjen odczuwa przede wszystkim trudności we wciąganiu powietrza do dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych. Trudności te występują z powodu istniejącego zastoju krwi w płucach i tworzenia się przesieków poza układem naczyniowym, powodującym zmniejszenie pojemności życiowej płuc.


OBJAWY?
Pogłębiająca się przewlekła niewydolność krążenia manifestuje się narastaniem stopnia duszności i obrzęków. W początkowym jej okresie jej obrzęki i dusznośc mają charakter przejściowy, wystepują i nasilają sie przeważnie tylko po wysiłkach fizycznych, np. przy wchodzeniu po schodach, wchodzeniu pod górę, a ustępuje po odpoczynku. W czasie rozwoju niewydolności krążenia obrzęki i duszność stopniowo się nasilają, a ustępowanie po odpoczynku jest coraz krótsze i trudniejsze. W daleko zaawansowanej przewlekłej niewydolności krążenia może pojawić się szarosinawe zabarwienie skóry i widocznych błon śluzowych, wystepuje uporczywy kaszel z odpluwaniem wodnisto-śluzowych plwociny itp. Pacjenci w tym schyłkowym okresie stopniowo stają się coraz bardziej senni, majaczą, mogą spać tylko w pozycji siedzącej w łóżku lub fotelu, a ich oddech staje sie nieregularny. Rozwinięta w pełni przewlekła niewydoność krążenia jest właściwie niewydolnością wielonarządową na skutek dołączenia się niesprawności innych narządów w następstwie ich przewlekłego zastoinowego przekrwienia i niedoltlenienia.
JAK LECZYĆ?
W początkowym okresie jest to mozliwe w domu, ale do współdomowników chorego należy przypilnowanie regularności i poprawności zażywania leków. Dieta przewlekłej niewydolności krążenia powinna być lekko strawna urozmaicowa , z ograniczeniam soli i płynów do ok 1,0-1,5 l. na dobę. Bardziej zaawansowana lub zniaedbana niewydolność krążenia wymaga leczenia szpitalnego.
JAK ZAPOBIEGAĆ?
W niewydolności krążenia zapobieganie polega na prowadzeniu racjonalnego trybu życia, a w szczególności racjonalnego obciążenia układu krążenia. Zadaniem racjonalnej profilaktyki niewydolności krążenia jest skuteczna likwidacja innych chorób, pośrednio lub bezpośrednio wiodących do niewydolności krążenia.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT