Czym są zaburzenia czynności układu nerwowego? | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: choroby

Czym są zaburzenia czynności układu nerwowego?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Jednym z najczęściej występujących skutków zaburzeń czynności układu nerwowego jest utrata przytomności, a także objawy oczne, które wskazują na poważne uszkodzenie mózgu. Do objawów tych należą: zachowanie się gałek ocznych (ustawienie się lub ruchy), brak odruchu rogówkowego oraz zachowanie się źrenic (ich wielkość i reakcja na światło.


W niektórych uszkodzeniach, najczęściej związanych z krwotokami mózgowymi, stłuczeniami i krwiakami zewnątrz i podoponowymi, u człowieka nieprzytomnego gałki oczne ustawiają się nie w pozycji centralnej, lecz w kontach oka lub są zwrócone ku górze czy skośnie w bok, albo też wykazują powolne ruchy.
W stanie głębokiej utraty przytomności nie występuje odruch rogówkowy, który polega na mrugnięciu lub zaciśnięciu powiek po delikatnym dotknięciu rogówki brzegiem gazika lub narożnikiem chusteczki. W tych stanach często po rozchyleniu powiek źrenice są bardzo szerokie lub niesymetryczne, tzn. jedna jest szeroko rozwarta a druga zwężona. Źrenice rozwarte i szeroko i nieruchome, tj. nie kurczące się pod wpływem światła, świadczą o poważnym uszkodzeniu OUN.
Jeśli uszkodzenia mózgu dotyczą tych części, w których mieszczą się ośrodki sterujące oddychaniem i krążeniem, to głęboka utrata przytomności często poprzedza rychłe ustanie oddychania i zatrzymania krążenia krwi.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT