Jakie są dostępne zabiegi fizykoterapeutyczne? | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: porady

Jakie są dostępne zabiegi fizykoterapeutyczne?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym zastosowanie znajdują następujące zabiegi fizykoterapeutyczne:
- ciepłolecznictwo,
- elektrolecznictwo,
- hydroterapia.


CIEPŁOLECZNICTWO - to nic innego jak ciepłe, wilgotne zawijania dotyczą najczęściej stawów skokowych w przypadkach przykurczu ścięgna piętowego (Achillesa, rozgrzewanie lampą Sollux i okłady rozgrzewające stosuje się na pojedyncze stawy lub grupy mięśniowe. Zabiegi polegające na stosowaniu ciepła mają głównie na celu przygotowanie aparatu kostno - stawowego i mięśniowego do ćwiczeń, rozluźniają aparat kostno-stawowy i mięśnie co ułatwia prowadzenie ćwiczeń zapobiegających powstawaniu przykurczy i deformacji narządu ruchu.
ELEKTROLECZNICTWO - to zabieg tonolizy polega na stymulowaniu zarówno mięśni spastycznych, jak i ich antagonistów. Wykorzystuje się do tego celu krótkie elektryczne impulsy prostokątne lub trójkątne, co powoduje rozluźnienie mięśnia z jednoczesnym pobudzeniem mięśnia antagonistycznego. Powtarzając tego rodzaju pobudzenia, można wywołać rytmiczne skurcze przeciwstawne działających mięśni.
HYDROTERAPIA - to zastosowanie wody - stanowi bardzo ważny element kompleksowego usprawniania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Można stosować masaż wirowy i zajęcia w basenie. Stosując zabiegi hydroterapii, uzyskuje się obniżenie napięcia mięśniowego, nowe doświadczenia sensomotoryczne pochodzące ze środowiska wodnego, takie jak czucie własnego ciała stosunku do otaczającej przestrzeni, ułatwianie wykonania ruchu czynnego, możliwość osiągnięcia postawy pionowej i ułatwienie nauki poruszania się w tej pozycji. Temperatura wody musi wynosić 37-38 stopni Celsjusza.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT