Poilipy nosa? - Czy są groźne? | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: porady

Poilipy nosa? - Czy są groźne?

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Polip jest to rozrost błony śluzowej nosa, o podłożu zapalno - alergicznym. Jest on chorobowo powiększona formą migdałka gardłowego. Migdałek gardłowy umiejscowiony jest w górnej części gardła, u samego dołu podstawy czaszki, dokładnie w punkcie, gdzie jama nosowa przechodzi w gardło. Jest zbudowany z krtani limfatycznej, a jego zadaniem jest - podobnie zresztą jak w przypadku migdałków podniebnych - ochrona przed zakażeniami. Z rozmaitych przyczyn może dojść do przerostu migdałów gardłowych i powstawania tzw. polipów. Powiększenie się migdałków powoduje stopniowe zwężenie się światła noso - gardzieli.


JAKIE SĄ OBJAWY?
- Utrudnione oddychanie przez nos, oddychanie z otwartymi ustami.
- Chrapanie i niespokojny sen.
- Nawroty zapalenia ucha środkowego.
- Lekkie przytępienie słuchu.
- Nawroty zapalenia oskrzeli i zatok przynosowych.
JAKIE SĄ PRZYCZYNY POWSTAWANIE POLIPÓW?
Najczęstszą przyczyną przerostu migdałków gardłowych jest nadwrażliwość tkanki limfatycznej. Tkanka limfatyczna zawiera białe krwinki zwane limfocytami, których zdaniem jest ochrona przed zarazkami chorobotwórczymi. Częste nawroty stanów zapalnych noso - gardzieli powodują namnażanie się tkanki limfatycznej i powiększenie się migdałów. jest to swego rodzaju reakcja obronna. Podobny mechanizm można zaobserwować w przypadku kataru siennego, kiedy to ciągła reakcja tkanki limfatycznej jest przyczyna powiększania się migdałów.
JAK LECZY SIĘ POLIPY?
Wykonuje się zabieg operacyjnego usunięcia migdałków gardłowych. Zabiegi tego typu nie nalezą do ryzykownych, wykonuje się u pacjentów w każdym wieku, zarówno u jednolatka jak i u osiemdziesięcioletniego staruszka.
JAK SAMEMU MOŻEMY SOBIE POMÓC?
Należy przede wszystkim zapobiegać infekcjom poprzez właściwą, bogata w witaminy dietę oraz dobieranie odzieży stosowanie do warunków pogodowych.
CZY POLIPY SĄ NIEBEZPIECZNE?
Jak już wspominano, generalnie przerost migdałków gardłowych nie jest niebezpieczny. Może jednak dochodzić do pewnych powikłań, które m. in. są przyczyną przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.
Stwierdzono, że dzieci, u których wykryto przerost, rozwijają się gorzej i wolniej, niż ich zdrowi rówieśnicy. Przyczyną tego są uporczywe, osłabiające organizm ataki stanów zapalnych.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT