Konserwy? Zdrowe czy niezdrowe? | Ochoroba.pl
29.03.2024 Dziś imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiedza użytkowników: porady

Konserwy? Zdrowe czy niezdrowe?

avatar
Autor:
Wiek:
40 lat
Miasto:
warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Od najdawniejszych czasów człowiek, aby zapewnić sobie pożywienie na pory roku, kiedy trudno było liczyć na płody rolne lub coś upolować, starał się zgromadzić zapasy żywności, pozwalające przetrwać trudne chwile. Jednak produkty spożywcze w naturalnej postaci dość szybko ulegały zepsuciu z powodu zachodzących w nich procesów chemicznych. W związku z tym stale poszukiwano sposobów umożliwiających przetrzymywanie żywności przez dłuższy czas. Stosowano różne metody solenia, suszenia lub wędzenia.

Na początku XIX wieku we Francji wypróbowano proces nazywany dzisiaj konserwowaniem produktów pokarmowych. Jego zastosowanie umożliwiło m. in. zaopatrywanie w żywność żołnierzy na frontach I Wojny Światowej. Polega on na umieszczeniu żywności w szczelnie zamkniętych pojemnikach, które następnie poddane zostają procesowi podgrzewania. W wysokiej temperaturze giną bakterie powodujące psucie się produktów, odcina się jednocześnie dostęp nowych. Półkonserwacja następuje w temperaturze między 70 - 80 stopni Celsjusza; proces ten nazywany jest pasteryzacją mają określoną trwałość i należy je przechowywać w lodówce.
JAKIE PRZETWORY OFERUJE RYNEK?
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem najróżniejszych artykułów spożywczych oferowanych konsumentowi w postaci konserw półkonserw. Kupić można przygotowane w ten sposób owoce, warzywa, ryby, mięso, wędlinę i różne gotowe potrawy w puszkach.
CO ZE ŚRODKAMI CHEMICZNYM KTÓRE KONSERWUJĄ?
Zazwyczaj, aby przedłużyć trwałość produktów, do daje się do nich tzw. środki konserwujące. Mogą być one dodawane tylko do pewnych rodzajów żywności i to w ściśle określonych dawkach. Producent jest zobowiązany do umieszczenia na opakowaniu dokładnej informacji dotyczącej substancji użytych do konserwowania. Mimo to codzienna dieta powinna być oparta głównie na produktach świeżych, a nie na konserwowanych.
CZY KONSERWY SĄ ZDROWE?
Wszelkiego rodzaju konserwy nie zawierają tylu wartościowych składników odżywczych i witamin, ile świeże produkty, natomiast na pewno są bardzo słone i zwiększają pragnienie. z pewnością jednak owoce, warzywa, wędliny i ryby z puszki, zjedzone od czasu do czasu, nikomu nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie, pozwolą trochę urozmaicić dietę, zwłaszcza zimą.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT