Utonięcie? Jak często to lekkomyslnośc? A jak często wypadek? | Ochoroba.pl
15.05.2021 Dziś imieniny Dionizego, Nadziei, Zofii

Wiedza użytkowników: wypadki

Utonięcie? Jak często to lekkomyslnośc? A jak często wypadek?

avatar
Autor:
Wiek:
37 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
image

Pod pojęciem utonięcie rozumie się gwałtowna śmierć z powodu braku dopływu tlenu, następująca w wyniku dostania się dużej ilości płynów do płuc.
JAKIE SĄ PRZYCZYNY UTONIĘĆ?
Z punktu widzenia medycyny rozróżnia się trzy rodzaje utonięć:
1) Utonięcie w słodkiej wodzie - u osoby tonącej w wodzie słodkiej, woda dociera do pęcherzyków płucnych i naczyń włosowatych układu naczyniowego. Zawartość soli we krwi jest wyższa niż w wodzie, dlatego krew z łatwością wchłania pojawiającą się nagle wodę. Powoduje to jej gwałtowne rozcieńczenie: czerwone ciałka pękają i wydostaje się z nich hemoglobina. Dochodzi do rozedmy płuc. Spada poziom elektrolitów, tlen nie dociera do komórek, występuje migotanie komór serca. Śmierć następuje w wyniku krążenia.


2) Utonięcie w wodzie słonej - zachodzi tu proces odwrotny: woda morska absorbuje substancję płynną z krwi i w ten sposób w płucach zbiera się zbyt duża ilość płynu. Płyn przesiąka do pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej. Następuje obrzęk płuc. Obrzęk ten utrudnia zaopatrzenie organizmu w tlen. Kończy się to śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.
3) "Suche" utonięcie - w tym przypadku woda dociera do nosogardzieli, co prowadzi do odruchowego porażenia oddechu, z ewentualnym kurczem głośni. Woda dociera wprawdzie do płuc, ale bezpośrednio zablokowany przez nią proces oddychania kończy się śmiercią na skutek zatrzymania krążenia.
JAK POSTĘPOWAĆ Z URATOWANA OSOBĄ?
Śmierć przez utonięcie następuje po około 4 - 5 minutach, dlatego nawet wobec osób nie dających oznak życia i zupełnie wyziębionych, należy bezzwłocznie przystąpić do akcji ratunkowej. Funkcje wyziębionego ciała zostają ograniczone do minimum, ponieważ tkanki nie potrzebują tyle tlenu, ile w normalnej temperaturze. Z reguły najpierw należy zastosować sztuczne oddychanie. Jeżeli na miejscu jest karetka pogotowia, lekarz podłączy pacjenta do respiratora i po skutecznej akcji ratunkowej chory zostanie przewieziony do szpitala, gdzie zazwyczaj przebywa kilka dni. Zastosowanie wobec niego leczenie, zależy od stanu zdrowia, ponieważ należy liczyć się m. in. z uszkodzeniami płuc i mózgu. niedoszły topielec po odzyskaniu przytomności znajduje się zazwyczaj w stanie szoku , dlatego powinno się zatem zapewnić mu opiekę psychologa.
JAK UNIKNĄĆ UTONIĘCIA?
Najprościej jest unikać sytuacji, które mogłyby doprowadzić do takiej sytuacji, która mogłaby doprowadzic do utonięcia:
- na głębokie wody mogą wpływać tylko naprawdę dobrzy pływacy,
- konieczne jest zachowanie szczególnej uwagi podczas kąpieli w nieznanych zbiornikach wodnych,
- nigdy nie wolno skakać na głowę do wody, której się nie zna, ponieważ niefortunny skok może zakończyć się utratą przytomności lub uszkodzeniem kręgosłupa,
- podczas przejażdżek łódką powinno się stale mieć na sobie kamizelkę ratunkową.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT