Płaskostopie | Ochoroba.pl
09.05.2021 Dziś imieniny Grzegorza, Karoliny, Karola

Wiedza użytkowników: porady

Płaskostopie

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Płaskostopie oddziałuje na cały kościec. Przeważnie prowadzi do wykręcania stopy na zewnątrz, co może zakłócić statykę ciała, bo stopa stanowi najniższą część złożonego układu kości i stawów. Przyczyną wielu dolegliwości kolan, bioder oraz kręgosłupa jest ich nierównomierne obciążenia na skutek płaskostopia. Skłonność do płaskostopia - szczególnie gdy zostało spowodowane przez nieprawidłową budowę kości - jest wrodzona. Mimo to możliwe jest wpływanie na stopień nasilenia wady przez specjalny trening mięśni.
JAKIE SĄ PRZYCZYNY?
- nieprawidłowy rozwój szkieletu;
- osłabienie i rozciąganie więzadeł stopy;
- słabość mięśni stóp i podudzi.
JAKA JEST POMOC DORAŹNA?


- Wkładki - mogą ustabilizować stopę w bucie i do pewnego stopnia symulować właściwą wyściółkę buta. Najlepiej jest jednak, aby już przy kupowaniu butów zwracać uwagę, czy zelówka jest dobrze wyprofilowana i ma podwyższoną krawędź podłużną od wewnętrznej strony stopy. Buty zbyt ciasne lub niedopasowane jeszcze bardziej osłabiają mięśnie stopy.
JAK PRZECIWDZIAŁAĆ GIMNASTYKĄ?
Gimnastyka stóp może całkowicie zlikwidować istniejące płaskostopie u dzieci, a u dorosłych przynajmniej usunąć wynikające z niego złe ustawienie stóp. Warto wybrać się do specjalisty po poradę ćwiczeń i nie bagatelizować problemu.
JAK ZAPOBIEC PŁASKOSTOPIU U DZIECKA?
- Pozwólmy dziecku jak najczęściej biegać boso. Bieganie boso po piasku lub na łące najlepiej przyczynia się do prawidłowego rozwoju sklepienia stopy,
- obserwujmy, jak chodzi nasze dziecko! Skorygujmy nieprawidłowy chód ("człapanie", "klapanie"), nie popadając przy tym w strofowanie.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT