Co to jest konflikt serologiczny | Ochoroba.pl
29.03.2024 Dziś imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Wiedza użytkowników: choroby

Co to jest konflikt serologiczny

avatar
Autor:
Wiek:
57 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Konflikt serologiczny dotyczy przede wszystkim tzw. czynnika Rh, choć może się pojawić również w układzie antygenów A, B, 0.
Najczęściej ma miejsce wtedy, gdy matka ma grupę krwi Rh ?, a ojciec ? Rh +. Jeśli dziecko odziedziczy czynnik Rh po tacie, jego czerwone krwinki będą miały na swojej powierzchni antygen D, którego nie posiadają erytrocyty matki Rh ?. W tej sytuacji, jeśli dojdzie do kontaktu krwinek dziecka z krwią matki, zostaną one rozpoznane jako obce i potencjalnie zagrażające. Żeby się przed nimi bronić, organizm matki wytworzy odpowiednie przeciwciała.
Warto wiedzieć, że w normalnych warunkach krew matki i rozwijającego się dziecka nie mieszają się. Przez łożysko mogą natomiast przenikać niektóre przeciwciała. Podczas pierwszej ciąży ryzyko konfliktu jest niewielkie, ale kiedy, np. przy skomplikowanym porodzie, dojdzie do kontaktu między krwią dziecka i mamy, jej organizm zaczyna się bronić.
Wytworzone raz przeciwciała, kiedy w łonie matki Rh ? pojawi się kolejny płód Rh +, mogą ?zaatakować?, prowadząc do choroby hemolitycznej dziecka. Może być ona zagrożeniem dla jego życia!
Obecnie rutynowo przeprowadza się badanie krwi kobiet w ciąży i ich partnerów, a także kilkakrotnie w czasie ciąży sprawdza się poziom przeciwciał anty-D u matki, aby w razie czego odpowiednio zareagować.
Konfliktowi serologicznemu zapobiega się podając po każdej ciąży kobiecie Rh ?, która nosiła płód Rh + , odpowiednie przeciwciała wyłapujące z jej krwi pochodzący od dziecka antygen D. W ten sposób zapobiega się wytworzeniu przez organizm matki własnej odpowiedzi odpornościowej i tzw. pamięci immunologicznej.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT