:)przyłączam się do pytania.
Smalec sam w sobie jest produktem niezdrowym. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które prowadzą do rozwoju miażdżycy, a w następstwie udarów mózgu i zawałów serca. Dodatkowo jest bardzo kaloryczny, najczęściej spożywamy go z chlebem (czyli węglowodanami) oraz- tak jak piszesz Krysiu- z piwem. To wszystko może prowadzić do otyłości i wielu chorób. Oczywiście raz na jakiś czas można sobie pozwolić na taką przyjemność:-)
Jeżeli chodzi o połączenie smalcu i ogórków to nie mam pomysłu czemu takie połączenie miałoby być wyjątkowo szkodliwe, więc nie zastanawiałabym się nad tym połączeniem tylko wykluczyłabym całkiem smalec z diety Twojego męża:)
Raz w życiu jadłem smaczny smalec. Niestety u mnie w domu ojciec często go sobie przygotowuje. Zapach jaki powstaje podczas jego "produkcji" jest tak obleśny, że nie mogę wtedy wejść do kuchni. Coś co tak cuchnie nie może być zdrowe.
A ja słyszałam, że smalec gęsi jest lepszy niż wieprzowy i można na nim smażyć?
Smalec przyrządza się z wytopionego sadła (tłuszczu) gęsiego. Smalec gęsi ma równie jak masło niską temperaturę topnienia. Według źródeł jest to temperatura 25 ? 40 stopni (dla masła 23 stopnie) W porównaniu z smalcem tradycyjnym jest lepszy do smażenia . Smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach - nawet powyżej 200?C- bez niszczenia jego struktury molekularnej.
W jego skład wchodzi 2/3 nienasyconych kwasów tłuszczowych i przeważa tutaj kwas oleinowy (podobnie jak w oliwie z oliwek). Tradycyjny smalec zawiera znikome ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Mimo wielu jego walorów leczniczych, których nie udowodniono, z pewnością nie jest on pożądanym składnikiem diety.
Jak wszystkie tłuszcze zwierzęce sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych, dlatego nie polecałbym go używać w kuchni.
Mój Andrzej uwielbia przegryźć sobie do piwa kanapkę ze smalcem. Ale zagryza kiszonym ogórkiem, słyszałam, że smalcu nie można łączyć z kwaśnymi dodatkami bo jest szkodliwy.Czy to prawda?
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej