06.12.2024 Dziś imieniny Dionizji, Leontyny, Mikołaja


Smalec



Posty:
42

Mój Andrzej uwielbia przegryźć sobie do piwa kanapkę ze smalcem. Ale zagryza kiszonym ogórkiem, słyszałam, że smalcu nie można łączyć z kwaśnymi dodatkami bo jest szkodliwy.Czy to prawda?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej



nie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
44
0

:)przyłączam się do pytania.

Posty:
88
dietetyk

Smalec sam w sobie jest produktem niezdrowym. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które prowadzą do rozwoju miażdżycy, a w następstwie udarów mózgu i zawałów serca. Dodatkowo jest bardzo kaloryczny, najczęściej spożywamy go z chlebem (czyli węglowodanami) oraz- tak jak piszesz Krysiu- z piwem. To wszystko może prowadzić do otyłości i wielu chorób. Oczywiście raz na jakiś czas można sobie pozwolić na taką przyjemność:-)
Jeżeli chodzi o połączenie smalcu i ogórków to nie mam pomysłu czemu takie połączenie miałoby być wyjątkowo szkodliwe, więc nie zastanawiałabym się nad tym połączeniem tylko wykluczyłabym całkiem smalec z diety Twojego męża:)

Posty:
27
Nie jestem związany z branżą medyczną

Raz w życiu jadłem smaczny smalec. Niestety u mnie w domu ojciec często go sobie przygotowuje. Zapach jaki powstaje podczas jego "produkcji" jest tak obleśny, że nie mogę wtedy wejść do kuchni. Coś co tak cuchnie nie może być zdrowe.

Posty:
59
nie związana/y ze służbą zdrowia

A ja słyszałam, że smalec gęsi jest lepszy niż wieprzowy i można na nim smażyć?

Posty:
322
dietetyk

Smalec przyrządza się z wytopionego sadła (tłuszczu) gęsiego. Smalec gęsi ma równie jak masło niską temperaturę topnienia. Według źródeł jest to temperatura 25 ? 40 stopni (dla masła 23 stopnie) W porównaniu z smalcem tradycyjnym jest lepszy do smażenia . Smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach - nawet powyżej 200?C- bez niszczenia jego struktury molekularnej.
W jego skład wchodzi 2/3 nienasyconych kwasów tłuszczowych i przeważa tutaj kwas oleinowy (podobnie jak w oliwie z oliwek). Tradycyjny smalec zawiera znikome ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Mimo wielu jego walorów leczniczych, których nie udowodniono, z pewnością nie jest on pożądanym składnikiem diety.
Jak wszystkie tłuszcze zwierzęce sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych, dlatego nie polecałbym go używać w kuchni.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT