Może spróbuj z kawą zbożową lub bezkofeinową? Albo taką riccoret?
Moja koleżanka uzależniła się od rytuału siadania z kawką, wolnego picia itp. a nie od samej kawy
a może cukierki typu kopiko? one są na bazie kawy i zawierają kofeinę.
Przede wszystkim nie powinnaś drastycznie zmniejszać ilości wypijanej kawy. Przykładowo jeśli piłaś 3 filiżanki kawy dziennie, to najpierw ogranicz te ilość do 2, po jakimś czasie do jednej, a potem odstaw kawę całkowicie. Stopniowe odstawianie kofeiny pozwala na uniknięcie niepożądanych objawów takich jak bóle głowy czy depresja.
Poza tym możesz zacząć pić kawę rozpuszczalną (ma mniej kofeiny) zamiast parzonej w ekspresie, a po jakimś czasie przestaw się na bezkofeinową.
Przez pierwsze dni możesz odczuwać silne bóle głowy, możesz wtedy zażyć jakiś delikatny lek przeciwbólowy- pamiętaj jednak, żeby nie stosować go dłużej niż 3-4 dni.
Pozdrawiam
Monika Gibniewska
Podobno te napoje energetyzujące są też pełne kofeiny i potrafią postawić na nogi, chociaż zdrowe dla żołądka to one na pewno nie są.
Myślę, że spadki ciśnienia ze względu na to, że brakuje ci kofeiny, może w naturalny sposób ciśnienie podnieść Ci mąż, facet, szefowa i obejdzie się bez kawy :):) oczywiście żartuje:)
Polecam lekturę tego wątku: znajdziecie tam informacje o napojach energetyzujących i sposobach na łagodzenie dolegliwości żołądkowych po spożyciu kawy.
http://ochoroba.pl/grupy/rzucic-kawe
Pozdrawiam
Monika Gibniewska
A która kawa jest lepsza - czarna, biała?
To pytanie zadają sobie często amatorzy kawy.
Odpowiedź jest jedna ? ta, która bardziej nam smakuje, ponieważ każda ma swoje plusy i minusy.
Czarna kawa ma bardziej intensywny wpływ na organizm. Kofeina zawarta w czarnej kawie wchłania się łatwiej z przewodu pokarmowego, dzięki czemu szybciej uzyskujemy efekt pobudzenia. Dodatkowo czarna kawa ma łagodniejszy wpływ na układ pokarmowy i nie powoduje uczucia ?ciężkości?. Jest również mniej kaloryczna.
Czarna kawa wpływa na wypłukiwanie wapnia i magnezu z organizmu. Uniknąć tego można, dodając do kawy zaledwie 1?2 łyżki stołowe mleka. Ograniczamy w ten sposób utratę składników mineralnych, jednak obciążamy przewód pokarmowy, ponieważ kawa z mlekiem jest bardzo ciężkostrawna. Dodatkowo kompleksy kofeiny z białkami mleka ograniczają jej wchłanianie, dlatego efekt pobudzenia jest słabszy i później odczuwalny.
A którą lepiej wybrać rozpuszczalną czy mieloną? jest to temat który często porusza moja mama pasjonatka mielonej kawy:)uważa że rozpuszczalna kawa to podróbka, bo nie ma tego aromatu co mielona;)
Różnica między nimi polega nie tylko na formie parzenia.
Kawa mielona powstaje po zmieleniu ziaren kawy palonej. Zawiera zdecydowanie więcej substancji aktywnych niż kawa rozpuszczalna, która stanowi wyciąg z kawy palonej. Zawartość kofeiny w kawie mielonej jest dwukrotnie wyższa niż w kawie rozpuszczalnej. Podobnie jest z zawartością związków drażniących.
Kawa rozpuszczalna ma zdecydowanie łagodniejszy wpływ na organizm. Jednak ma to również odzwierciedlenie w zawartości przeciwutleniaczy i witamin.
Forma parzenia kawy mielonej również dostarcza wielu niewiadomych. Najbardziej prozdrowotna jest kawa filtrowana zaparzana w ekspresie. Natomiast najbardziej szkodliwa jest kawa mielona gotowana oraz zalewana wrzątkiem w filiżance, głównie ze względu na to, że może wpływać na podniesienie poziomu cholesterolu we krwi oraz możliwość przechodzenia związków drażniących do naparu, wywołujących problemy żołądkowe.
Chciałabym zrezygnować z picia kawy, bo wywołuje u mnie przykre dolegliwości żołądkowe. Ale po prostu nie umiem. Rano jestem stanowcza - nie parzę kawki, ale popołudniu kiedy zaczyna mnie boleć głowa, chce mi się spać i nie mogę się na niczym skupić błyskawicznie zalewam kawę, wypijam no i biegnę do łazienki. Czy jest jakiś sposób na zniwelowanie efektów odstawienia kofeiny?
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej