Myślę, że powinnaś za każdym razem przygotowywać nową porcję. Ja karmiłam piersią, a moja znajoma która karmiła mlekiem modyfikowanym za każdym zawsze przygotowywała nową porcję a resztki wylewała.
Moja bratowa zawsze wszędzie jeździła z termosem przegotowanej wody.. i jak tylko dzieciak chciał jeść to mieszała odpowiednią ilość mleczka:)
Lepiej nie przygotowywać mleka na zapas. Mleko modyfikowane łatwo ulega psuciu, jest ono świetną pożywką dla bakterii, które szybko się w nim namnażają.
Na zapas można przygotować mleko na zapas tylko w wyjątkowych sytuacjach np. przed nocnym karmieniem. W tym przypadku należy je szybko schłodzić i od razu wstawić do lodówki. Przed podaniem go dziecku należy je ogrzać.
Jednak najlepszym i w zasadzie najbezpieczniejszym sposobem jest przygotowanie wody np. w termosie. Wystarczy potem szybko rozrobić mleko i ewentualnie leciutko podgrzać:)
Trochę mam problem z tym podgrzewaniem. Nie wiem czy to mleka ma odpowiednią temperaturę czy nie. Z reguły próbuję tego mleka,ale nie wiem czy to co jest dla mnie ciepłe jest też ciepłe dla mojego synka:/
Mleko podawane dziecku powinno mieć temperaturę około 36°C. Oczywiście tej temperatury nie trzeba sprawdzać termometrem, wystarczy, że wylejemy kilka kropli na przegub swojej dłoni. Jeśli mleko sprawia wrażenie ciepła (w żadnym wypadku nie powinno parzyć) to takie mleko można podać niemowlęciu.
Należy zwrócić szczególną uwagę na mleko podgrzewane w podgrzewaczu lub kuchence mikrofalowej, gdyż przed podaniem go dziecku należy je dokładnie wymieszać (często podgrzewanie w ten sposób mleka powoduje, że jest ono cieplejsze przy ścianka i chłodniejsze w środku ? przez co malec może się oparzyć). Zawsze przed podaniem mleka należy je wstrząsnąć i dopiero później sprawdzić jego temperaturę.
jakiej wody należy używać do przygotowywania mleka modyfikowanego? cy może to być karnówka?(i tak przecież trzeba ją przegotować, więc się zabije bakterie)
Raczej odradzałabym karnówkę, przecież nie wiadomo jaki syf tam pływa:/
Z pewnością lepiej jest używać wody butelkowanej.
Do przygotowywania mleka dla niemowlęcia należy zawsze używać wody dobrej jakości tzn wody butelkowanej i atestowanej.
W tym celu powinna być używana woda niskozmienralizowana (źródlana), gdyż niedojrzały jeszcze układ wydalniczy nie jest w stanie przefiltrować wody z dużą zawartością minerałów.
Można także używać wody oligoceńskiej, jednak powinna na być przechowywana w małych butelkach w lodówce i najdłużej przez jeden dzień, po tym czasie rozwijają się w niej chorobotwórcze bakterie co może być niebezpieczne dla niemowlęcia.
Z pewnością do przygotowania mleka nie jest polecana woda z kranu. Ze względu na dużą ilość związków chemicznych, stosowanych do jej filtrowania, może zaszkodzić dziecku.
Wodę przed użyciem należy przegotować przez 2-3 minuty.
A co z resztą jedzenia, która została po karmieniu? Można je wstawić do lodówki i później podgrzać czy trzeba wylać?
Niedopite resztki mleka należy wylewać. Pokarm w butelce miał kontakt z śliną ? enzymy i mikroflora śliny może przedostać się do mleka, co spowoduje namnożenie się chorobotwórczych bakterii. Nawet jeśli nie są one chorobotwórcze, to ich nadmiar może zaszkodzić maluszkowi i spowodować np. biegunkę.
Należy także pamiętać by po każdym posiłku dokładnie umyć i wygotować butelkę. Można to zrobić za pomocą wrzątku lub przy użyciu specjalnego sterylizatora.
Niedawno zostałam mamą ślicznego synka:) Niestety mam mało pokarmu i muszę go dokarmiać butelką. Zastanawiam się czy mogę przygotować mleko na kilka porcji? czy za każdym razem przygotowywać nową porcję mleka?
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej