16.07.2024 Dziś imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli


Jak nie przytyć? Dieta dla 40-latki ;)Posty:
42

Witam!
Mam 39 lat, a wiadomo, że w tym wieku zaczynają się skłonności do tycia. W tej chwili ważę 57 kg przy 165 cm, ale widzę, że tłuszczyk odkłada mi się na biodrach i udach. Dlatego też zaczęłam chodzić 3 w tygodniu na fitness i 2 razy w tygodniu na aqua aerobic. Stąd moje pytanie: czy mam stosować jakąś specjalną dietę skoro ćwiczę tak intensywnie? W sumie nie chcę schudnąć tylko utrzymać wagę.
I drugie pytanie co sądzi pani o CLA? Mam troszkę cellulitu i chciałabym ładnie wymodelować sylwetkę.
Pozdrawiam
Grażyna


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejNie jestem związany z branżą medyczną

Komentarze

Posty:
44
0

O strasznie aktywna jesteś. Ja bym stosował coś, żeby uzupełnić straty w organizmie. Sylwetkę wymodelujesz dzięki ćwiczeniom a nie diecie. O CLA pewnie napisze coś Pani Dietetyk.

Posty:
42
Nie jestem związany z branżą medyczną

Oj na pewno same ćwiczenia nie pomogą.
Nawet jeśli będę ćwiczyć a będę się obżerała to nie spalę tłuszczyku, a właśnie o to chodzi w modelowaniu sylwetki. Co z tego, że urosną mi mięśnie skoro przykryje je warstwa tłuszczu.Dlatego proszę panią dietetyk o jakieś wskazówki.
Nie wiem czy to była ironia z tym, że strasznie aktywna jestem, ale pewnie nie byłeś na takich zajęciach z fitnessu- czasami to jest prawdziwa masakra- tym bardziej, że zazwyczaj chodzę na box aerobic, który jest naprawdę intensywny.

Posty:
44
0

Mogę się tylko domyślać jak katorżnicze mogą być ćwiczenia na fitnnesie :D

Posty:
42
Nie jestem związany z branżą medyczną

Założę się, że byś wymiękł:D Więc rzeczywiście zostań przy domyślaniu się:)

Posty:
240
dietetyk

Witam Grażyno,
świetnie, że podałaś swoją masę ciała i wzrost, dzięki temu mogłam obliczyć Twój wskaźnik BMI (BMI=masa ciała w kg/kwadrat wzrostu w m).
Wartość Twojego BMI wynosi 20,9 kg/m2, czyli masa ciała jest odpowiednia do wzrostu. Jeśli wskaźnik BMI przekracza 24,9 kg/m2 mówimy o nadwadze, a jeśli jest niższy niż 18,5 o zbyt małej masie ciała.
Bardzo mnie ucieszyło, że pomyślałaś o wprowadzeniu aktywności fizycznej. Nasza przemiana materii stopniowo zmniejsza się od ok. 30 r.ż. Wiele kobiet zaczyna wtedy stosować tzw. "diety cud", co jeszcze bardziej rozregulowuje metabolizm. Tym bardziej gratuluję zdroworozsądkowego podejścia do sprawy:)
Aktywność fizyczną 5x w tygodniu można określić jako intensywną. Zapewne Twój organizm sam da Ci znać, że potrzebujesz więcej kalorii. Możesz uzupełnić swoją dietę w dodatkową porcję pełnoziarnistych produktów zbożowych, np. pieczywa, makaronu, ryżu, kasz. Pamiętaj też o chudym mięsie (jest źródłem białka) oraz świeżych warzywach.
Chciałabym przy okazji wspomnieć jeszcze o kilku ważnych kwestiach dotyczących diety kobiet. Skoro pomyślałaś o zmianie stylu życia i pytasz o dietę, to warto wykorzystać tę okazję i powiedzieć kilka słów o składnikach żywności, które pozwolą zapobiec różnym chorobom w przyszłości:
*pamiętaj o zwiększeniu zawartości przeciwutleniaczy w menu (hamują działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia się, przeciwutleniacze znajdziesz w warzywach i owocach)
*zwróć uwagę na dostarczenie właściwej ilości błonnika pokarmowego (odpowiednia podaż błonnika pokarmowego w diecie zapobiega zaparciom, a znajdziesz go w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych)
*wzbogać jadłospis w produkty dostarczające wapnia, by ochronić kości przed osteoporozą (zawierają go: mleko i jego przetwory, niektóre warzywa, np jarmuż)
*nie zapominaj o magnezie (jeśli pijasz duże ilości kawy, a praca dostarcza Ci wielu stresów, rezerwy magnezu w Twoim organizmie mogą być zbyt małe. Źródłem magnezu w naszej diecie są m.in. warzywa liściaste, ciemne pieczywo, nasiona roślin strązkowych oraz pestki i orzechy.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
42
Nie jestem związany z branżą medyczną

Dzięki za odpowiedź. A mogłaby Pani odpowiedzieć na drugie pytanie?:)

Posty:
240
dietetyk

Jeszcze kilka słów o CLA.
CLA, czyli sprzężony kwas linolowy występuje naturalnie w mleku i jego przetworach, zwłaszcza tych pełnotłustych.
Jest ważnym składnikiem dla organizmu człowieka, gdyż udowodniono, że pozytywnie oddziałuje zarówno na redukcję masy ciała, jak i hamowanie procesów nowotworowych. Ponadto chroni układ krążenia i pomaga zapobiegać miażdżycy.
Trudno powiedzieć, czy Twoja dieta wymaga suplementacji tego składnika, jednak na pewno jego działanie jest korzystne dla organizmu.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
42
Nie jestem związany z branżą medyczną

Ok. Zastanowię się jeszcze.
I już ostatnie pytanie : ze względu na pracę nie zawsze jestem w stanie zjeść zdrowy posiłek, będąc w sklepie z odżywkami pan zaproponował mi odżywkę typu MRP- czy według pani to jest zdrowe i czy mogłabym to stosować? Wiadomo, że nie codziennie tylko powiedzmy 3-4 razy w tygodniu albo i rzadziej. Przyznam, że byłoby to dla mnie bardzo wygodne rozwiązanie.

Posty:
240
dietetyk

Witam,
odżywki MRP, czyli tzw. zamienniki posiłku są dobrym rozwiązaniem, kiedy zjedzenie standardowego posiłku jest niemożliwe.
Proszę dostosować porcję do własnych potrzeb, wszelkie niezbędne informacje znajdzie Pani na pewno na opakowaniu.
Przyznam, ze osobiście jestem zwolenniczką tradycyjnych posiłków spożytych w miłej atmosferze i spokoju:)
Szkoda, że praca zmusza nas do szukania innych rozwiązań. Cieszę się jednak, że pomyślała Pani o wyjściu z sytuacji. Wiele osób po prostu opuszcza posiłki w pracy, co jest oczywiście błędem.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
142
nie związana/y ze służbą zdrowia

Codziennie rano jem jogurty i jest to różnie raz naturalny raz owocowy. Ostatnio usłyszałam że zdecydowanie jest lepiej jeść jogurt naturalny niż owocowy. Jak to jest?


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT