16.07.2024 Dziś imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli


efekt jojoPosty:
26

jak uniknac efektu jojo?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
240
dietetyk

Agatko,
efekt jojo, o który pytasz, czyli zwiększenie masy ciała po uprzednim schudnięciu to skutek nieracjonalnego odchudzania.
Zbyt niska podaż energii, która nie wystarcza nawet na realizację podstawowych potrzeb organizmu, tj. oddychania, pracy serca, krążenia krwi, zmusza nasz organizm do czerpania energii ze zgromadzonych wcześniej zapasów, czyli tkanki tłuszczowej.
Dzięki temu chudniemy, ale jednocześnie nasze ciało przyzwyczaja się, że będzie otrzymywać mniej energii z pożywienia i musi być bardziej oszczędne w jej wydatkowaniu - dlatego obniża przemianę materii. Od tej pory organizm będzie wykorzystywał tylko część kalorii z dostarczanego pożywienia, a resztę gromadził w postaci tkanki tłuszczowej (na "gorsze czasy").
Można się więc domyślić, że po zakończeniu takiej diety szybko znów przytyjemy, bo przemiana materii została przecież obniżona.
Agatko, efektu jojo można uniknąć, jeśli chudnie się powoli (tzn. 0,5 - 1 kg/ tydzień), bo w takim tempie nasz organizm przyzwyczaja się do malejącej masy ciała.
Bardzo ważne, by oprócz diety także ćwiczyć,bo każdy wysiłek fizyczny pobudza naszą przemianę materii.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
240
dietetyk

Agatko,
nie mam informacji o tym, czy sama doświadczyłaś efektu jojo, czy też pytasz z ciekawości.
Pamiętaj jednak, że dopóki Twoje ciało nie zakończy rozwoju, nie powinnaś stosować diet redukujących masę ciała.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
26
nie związana/y ze służbą zdrowia

pytam bo kiedys stosowalam taka diete niby cud, a przybylo mi o kilo wiecej niz sprzed odchudzania. A kiedy konczy sie taki rozwoj? mam 14 lat

Posty:
322
dietetyk

Okres dojrzewania płciowego określa się na przedziałwieku między 10 a 20 rokiem życia. Wiadomo,że u każdego człowieka proces też przebiga inaczej, ale z dietami odchudzającymi należy się wstrzymać do przynajmniej 18 roku zycia.
Zamiast wierzyć w diety cud warto zastosować racjonalne odżywianie, położyć nacisk na większą ilość świeżych warzyw i owoców w diecie a także regularną aktywność fizyczną.
Pamiętajmy także, że każda kolejna stosowana dieta "cud" powoduje, że organizm jeszcze drastyczniej ogranicza zużycie energii i w większym stopniu magazynuje tłuszcz.

Posty:
240
dietetyk

Agatko,
powinnaś być przygotowana na to, że Twoja masa ciała ulegnie jeszcze zmianie. Prawdopodobnie wciąż jeszcze rośniesz - ważyć więc też będziesz więcej.
Nie powinno Ciebie to martwić, wprost przeciwnie, taka jest natura organizmu kobiety - zawiera więcej tkanki tłuszczowej niż ciało mężczyzny.
Jeśli stosowałaś już dietę, rozumiem, że masa ciała była dla Ciebie problemem.
Proponuję, żebyś zajrzała na tę stronę:
Właściwe odchudzanie nastolatek
Znajdziesz tam pytanie, jakie zadała mi joy (można powiedzieć, ze Twoja rówieśniczka) i moją odpowiedź na nie, czyli kilka słów o tym, jak nastolatka może zmienić swoją dietę, by schudnąć, ale bez szkody dla swojego organizmu.
Agatko, jeśli masa ciała jest dla Ciebie dużym kłopotem poszukaj wsparcia wśród najbliższych osób. Może mogłabyś wspomnieć mamie o swoim problemie?
Pamiętaj też, że na naszych forach możesz poprosić o radę psychologa i innych użytkowników:)
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
59
nie związana/y ze służbą zdrowia

Dziewczyno, nie martw się wyrośniesz z tego tłuszczyku, nie daj się namawiać rówieśnikom na fast-foody a zamiast siedzieć w domku korzystajcie na całego z rolek, roweru, basenu i innych sportowych dobrodziejstw tego świata. Korzystaj póki jesteś młoda i nie masz obowiązków, a na pewno przyniesie Ci to korzyści w postaci spalonego tłuszczyku i dobrej zabawy:)
Niestety później jak już są dzieci na świecie czasami brakuje czasu i siły na życie sportowym trybem życia:)

Posty:
240
dietetyk

Agatko,
na pewno wiesz już co robić, będzie nam miło jeśli od czasu do czasu napiszesz kilka słów - czekamy na efekty wprowadzanych przez Ciebie zmian:)
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
129
nie związana/y ze służbą zdrowia

Dla zainteresowanych dodam, że dieta Montignaca, poruszana w innym wątku eliminuje efekt jojo! Jem w niej dużo, ale przestrzegam pewnych reguł. Polecam!


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT