15.07.2024 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Dlaczego nie powinno się codziennie ważyć?Posty:
136

Słyszałam kiedyś, ze nie osoby, które się odchudzają nie powinny codziennie się ważyć. Dlaczego?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
240
dietetyk

Mamo Agi,
w czasie stosowania diety redukcyjnej (odchudzającej) najlepiej ważyć się co 1 - 2 tygodnie.
Wiele osób z niecierpliwością oczekuje wyników diety i z tego powodu zachowanie odstępów czasu w ważeniu sprawia im trudność.
Dopiero po upływie tygodnia (lub nawet 2 tygodni) można zaobserwować rzeczywiste efekty diety.
Częste (nawet codzienne) ważenie się niepotrzebnie skupia uwagę osoby odchudzającej się na wahaniach masy ciała, które często są zupełnie naturalne.
Nasza masa ciała zmienia się w zależności od wypełnienia przewodu pokarmowego, pęcherza, stopnia zatrzymywania wody. Ponadto masa ciała kobiet zmienia się również wraz z cyklem miesięcznym (organizm zatrzymuje więcej wody pod koniec cyklu).
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
136
nie związana/y ze służbą zdrowia

A jak powinno wyglądać ważenie się?

Posty:
240
dietetyk

Najlepiej ważyć się w takich warunkach, które możemy powtórzyć przy następnym pomiarze.
Warto ważyć się rano (na czczo), po wypróżnieniu, w tych samych ubraniach (np. w bieliźnie) - to sprawi, ze wyniki będą porównywalne i pozwolą obserwować, czy masa ciała rzeczywiście spada.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
53
nie związana/y ze służbą zdrowia

Moja koleżanka, która się odchudzała miała obsesje na punkcie wagi, ważyła się po każdym posiłku to chyba nie jest normalne?

Posty:
322
dietetyk

Codzienne ważenie się powoduje pewnego rodzaju obsesję. Zjadamy obiad, biegniemy na wagę i już mamy wyrzuty, że przytyliśmy. To najgorsze co można robić. Ciągłe myślenie o wadze, czy spada, czy się zatrzymała powoduje zbędny stres. Stres zatrzymuje nam wodę. Zwiększona ilość wody zwiększa masę ciała i koło się zamyka. Dlatego tak ważne jest, aby ważyć się tylko na co tydzień lub dwa, tak jak wspominała Ania.

Posty:
240
dietetyk

Doris,
U osób stosujących dietę redukcyjną potrzeba ciągłego ważenia się wynika z oczekiwania na efekty.
Zrozumiałe jest, że kiedy z czegoś rezygnujemy, podejmujemy wysiłek zmiany stylu życia (sytuacja bardzo trudna i wymagająca dużej motywacji) to chcielibyśmy jak najszybciej cieszyć się efektami swojej pracy. Zwłaszcza, że każdy zgubiony kilogram to dowód na to, że warto się starać - motywacja rośnie.
Doris, jeśli zaobserwowałaś, że Twoja koleżanka zbyt dużą uwagę przykłada do sprawdzania masy ciała, a może sama powiedziała Tobie o tym, możesz zainterweniować.
Zwróć jej uwagę na to, że po posiłku waży więcej, bo nie został jeszcze strawiony - czasem tak oczywista rzecz z ust kogoś innego nabiera sensu, choć wcześniej osoba odchudzająca się w to nie wierzyła ("To na pewno nie wina obiadu, po prostu przytyłam, nie będę się usprawiedliwiać - dieta nie działa, albo ja zrobiłam coś źle, skoro ważę więcej).
Proces odchudzania jest złożony i przebiega etapami,a nadmierne skupienie się na masie ciała może być przyczyną obniżonej samooceny danej osoby, kiedy wskazówka wagi na jakiś czas stanie w miejscu (co jest w procesie odchudzania naturalne).
Podsumowując:) - zachęcam do rozmowy z koleżanką, bo jej ciągłe ważenie się świadczy o tym, że jest na odchudzaniu bardzo skupiona i potrzebuje wsparcia.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
53
nie związana/y ze służbą zdrowia

Nie muszę już o tym rozmawiać z koleżanką bo już się nie odchudza, więc też rzadziej wchodzi na wagę.
W sumie poniekąd to jej się nie dziwie że się ważyła co chwile, bo widziałam jaka ją bardzo cieszyło to że waży 100 g mniej:)

Posty:
240
dietetyk

Rzeczywiście spadek masy ciała cieszy i motywuje, ale przyrost (nawet spowodowany zatrzymaniem wody) potrafi skutecznie obniżyć samopoczucie.
Kiedy namawiamy do ważenia się raz w tygodniu, to nie dlatego, żeby zniszczyć radość osoby odchudzającej się z traconych kilogramów, tylko żeby nie dopuścić do nadmiernego skupienia się na wskazaniach wagi.
Dla wielu osób naprawdę jest to problemem i od tego, co pokaże waga uzależniają np. swoje plany na weekend ("jeśli schudłam wychodzę z przyjaciółmi, jeśli nie - zostaję w domu" - autentyczna historia, niestety).
Mam nadzieję, że koleżanka już się nie odchudza, bo osiągnęła wymarzony cel:)
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
48
nie związana/y ze służbą zdrowia

Niestety szarą rzeczywistością jest to, że odchudzać zaczynają sie osoby, które najpierw na własne życzenie nagromadzą sobie tłuszczyku, a potem usilnie i na przekór zdrowemu rozsądkowi chcą go zrzucić. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o siebie, rozumiem tylko osoby, które w wyniku chorób lub też leków tyją, ale osoby które najpierw żywią się w sposób karygodny i nagle stwierdzają że trzeba się odchudzać, to po prostu ich nie rozumiem.

Posty:
88
nie związana/y ze służbą zdrowia

najlepszym sposobem na obsesyjne ważenie jest - nie posiadanie wagi!!! i wtedy będziemy ważyć się raz w tygodniu w sobotę np. w aptece :D


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT