16.07.2024 Dziś imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli


Dieta zgodna z grupą krwiPosty:
27

Interesuje mnie Wasze zdanie na temat diety zgodnej z grupą krwi, czy uważacie, że ma to jakiś sens? na czym miałby on polegać?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
322
dietetyk

Dieta zgodna z grupą krwi została stworzona przez dr D'Adamo - amerykańskiego lekarza który badał zależność między sposobem odżywiania się a grupą krwi. W proponowanym przez niego planie dietetycznym wyszczególniono poszczególne kategorie pokarmowe, które obejmują produkty zalecane, obojętne i zakazane w poszczególnych grupach krwi.Według opinii założyciela tej teorii stosowanie tej diety zapobiega zaburzeniom procesu trawiennego, powodującego wzdęcia, zwolnieniu tempa przemiany materii, osłabieniu procesu produkcji insuliny, zaburzeniu równowagi hormonalnej powodującemu zatrzymanie wody w organizmie, zapaleniu wyściółki przewodu pokarmowego i wiele innych. Jak to bywa w świecie medycyny są podzielone zdania na ten temat i pewnie stosowanie tego typu diety jest ciężko przewidzieć czy ma dla nas pozytywny skutek choćby w kwestii tego że być może przy stosowaniu racjonalnego odżywiania także uniknęlibyśmy tego typu schorzeń. Pozytywne w tym wszystkim jest to żę dieta w każdej z grup krwi rezygnuje z produktów które mogłyby prowokować występowanie chorób dietozależnych czy też przewodu pokarmowego.

Posty:
27
nie związana/y ze służbą zdrowia

Rozumiem oczywiście jakie założenie przyjął dr D'Adamo, ale bardziej interesuje mnie na czym oparł swoją hipotezę? Wg jego zaleceń osoby z grupą krwi "0" mogą jeść orzechy włoskie, a ziemnych powinni unikać. Absurd? Czy teoria oparta na faktach, których nie znam? Niewskazane są też otręby, pomarańcze, kapusta, pieczarki, brukselka, jogurty, płatki kukurydziane...Nie można chyba powiedzieć, że te produkty szkodzą zdrowiu? Z tego co wiem na pewno to to, że krew nie bierze udziału w procesach trawiennych, więc skąd taki pomysł?
Czarownica

Posty:
240
dietetyk

Witam Czarownico,
w nauce wiele kwestii jest spornych. Zawsze znajdą się argumenty za i przeciw.
Nie znam kryterium, na podst. którego D'Adamo dokonał podziału produktów do poszczególnych grup. Nazywa je on po prostu "wskazanymi" lub "niewskazanymi", nie uzasadniając z jakiego powodu.
Produkty, które wymieniłaś jako niewskazane dla osób grupą krwi "0", jak np. otręby, pomarańcze, kapusta, pieczarki, brukselka, jogurty, płatki kukurydziane, zgodnie z nauką o prawidłowym żywieniu człowieka, są produktami jak najbardziej zalecanymi w codziennej diecie.
Czarownico, na pewno spotkasz jeszcze wiele diet, na których uzasadnienie nie znajdzie się naukowe wyjaśnienie.
Zastanawiające jest też, dlaczego różne diety, nawet bardzo restrykcyjne zyskują taką popularność. Spotkałam się z teorią dotyczącą diet odchudzających, że im bardziej nas ograniczają, tym łatwiej uwierzymy w ich skuteczność i niezwykłość.
Być może podobnie jest z dietą D'Adamo.
Osobiście, nie zalecam nigdy "diety zgodnej z grupą krwi", nie znam żadnych dowodów na jej skuteczność i uzasadnienie.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT