15.07.2024 Dziś imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza


Dieta - dobre samopoczuciePosty:
44

Fajnie tu jest na tej stronie więc zapytam jeszcze o coś.
Dużo pracuje, nie mogę ruszyć się od biurka. Siedzę przy tym ..... komputerze i mnie jasna cholera trafia. Jestem trochę wkurzony, trochę smutny, samotny itp. I tera pytanie: czy mogę się naturalnie pobudzać, stosują produkty w których jest endorfina, serotonina?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej0

Komentarze

Posty:
322
dietetyk

Wydzielanie hormonów szczęścia o których mówisz może pobudzić samo nastawienie do pokarmu. Jeśli będziesz spożywał posiłek który najbardziej lubisz na pewno jedzenie sprawi Ci przyjemność a jednocześnie uwolnią się wspomniane hormony. Wydzielanie tych hormonów poprawi także słodycze, które nie będą polecane dla Ciebie (bo jak się dowiedziałam chcesz trochę zrzucić masę ciała). Pobudzająca pracę centralnego układu nerwowego i poprawiające nastrój jest także kofeina- dobra kawa czy też cukierki z kofeiną też na pewno polepszą samopoczucie.
Specyficzne aminokwasy jak np. tryptofan, fenyloalanina, kwas glutaminowy są prekursorami neuroprzekaźników regulujących funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, których poziom sekrecji wpływa na stan emocjonalny i nastrój. TRYPTOFAN przekształcany jest w serotoninę. Dużo tryptofanu zawierają soja, kasza manna, sery żółte.
W dawkach małych i umiarkowanych (10-25 g czystego etanolu na dobę) alkohol zmniejsza objawy zmęczenia i ma działanie lekko euforyzujące, co istotnie wpływa na poprawę nastroju.
Tradycyjnie alkohol spożywany jest w celach towarzyskich właśnie dla poprawy nastroju, co prawda w godzinach pracy nie polecam :)ale w wolnym czasie :D
Istnieje również ścisły związek między spożyciem węglowodanów a poziomem serotoniny w mózgu. Węglowodany występują w dwóch postaciach: jako cukry - węglowodany proste oraz jako skrobie, czyli złożone. Wszystkie węglowodany proste, z wyjątkiem glukozy, są słodkie i wykorzystuje się je do nadawania smaku wielu potrawom. Cząsteczki glukozy, połączone w długie, rozgałęzione łańcuchy określa się mianem skrobi, czyli węglowodanów złożonych. Produkty zawierające skrobie to m.in. mąka, pieczywo, ryż, kukurydza, ziemniaki, arbuzy, kasza jęczmienna, płatki owsiane. Należy jednak uważać, aby przekąski bogate w węglowodany, które spożywa się w celu utrzymania właściwego stężenia serotoniny, były w miarę możliwości beztłuszczowe. Węglowodany zawarte w owocach są jedynymi, które nie zmniejszają przeżywanego stresu. Chociaż owoce są "pysznym" źródłem witamin i soli mineralnych i powinny być nieodłącznym składnikiem każdej diety, ich jedzenie nie poprawia funkcjonowania serotoniny.
A tak jeszcze nawiasem mówiąc nadmierna ilość uwolnionej serotoniny wprowadza nas w stan "extasy" , co chyba nie jest pożądane zwłaszcza w pracy:)
Pozdrawiam

Posty:
27
nie związana/y ze służbą zdrowia

Mój Drogi, rada dla Ciebie prosto z serca Czarownicy. Jeśli masz kogo obdarzać namiętnymi pocałunkami, wykorzystaj to, całuj! Namiętny pocałunek prowadzi do wytwarzania endorfin. Podobno tak samo działa uśmiech:)
Czarownica

Posty:
44
0

Diano,
Przykro mi mimo twojej dużej wiedzy, bardziej jakoś wezmę do serca radę "czarownicy". :)

Posty:
322
dietetyk

No tak ale pytałeś o produkty które mogą pobudzić produkcję tych hormonów - chyba dobrze zrozumiałam pytanie?a propos w pracy chyba nie będziesz się całował? no więc chyba lepiej coś przekąsić niż wdawać się w romanse w pracy. A o fizycznych sposobach poprawiania sobie nastroju to na pewno już wiedziałeś więc ode mnie się dowiedziałeś co Ci poprawi humor w inny sposób.

Posty:
44
0

całować się w pracy ?? - super o ile będe miał z tego korzyści (czyt. szefowa). Fizyczne sposoby poprawiania sobie humoru .... tak o ile nie ma nikogo w pokoju (nie będę się krył po toaletach jak jakiś ....)

Posty:
38
nie związana/y ze służbą zdrowia

Trollujesz Hanus. Pytasz, potem olewasz merytoryczne odpowiedzi. Może byś tak grzecznie podziękował Pani dietetyk, że poświęciła swój czas aby Ci odpowiedzieć ;)

Posty:
26
Nie jestem związany z branżą medyczną

No to chyba sam przyznasz, że łatwiej będzie po prostu zjeść coś z tych produktów zwiększających poziom tych hormonów, niż kombinować z całowaniem szefowej (pół biedy jeśli jest ładna) Ja jestem przeciwny romansom w pracy, więc chyba zostaje mi jedzenie słodyczy i picie kawki;-) A tak w ogóle to zbaczasz z tematu, może załóż sobie odpowiednią grupę i tam się przeniesiemy, bo zaśmiecamy temat takim offtopem ;-)

Posty:
44
0

Już nie będę. Zostałem sprowokowany.

Posty:
322
dietetyk

Następnym razem trzymaj się tematu o który pytasz. Lub lepiej precyzuj pytania by uzyskać odpowiedzi bardziej Cię satysfakcjonujące:)

Posty:
44
0

Bardzo dziękuję za rady.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT