16.07.2024 Dziś imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli


Co na koncentrację?Posty:
120

Mam niesamowite problemy z koncentracją, od rana do wieczora, w każdym miejscu, niezależnie od okoliczności...Jem orzechy i gorzka czekoladę i nic nie pomaga? Co jeszcze mogę wcinać, żeby choć na chwilę skupić się w (na) pracy?


---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżejnie związana/y ze służbą zdrowia

Komentarze

Posty:
240
dietetyk

Witaj Madeleine,
rzeczywiście udowodniono, ze to, co jemy ma wpływ na koncentrację i ogólną sprawność naszego mózgu.
Niedobory niektórych witamin i składników mineralnych mogą powodować dolegliwości, które opisałaś.
Zwróć uwagę na to, czy w Twoim jadłospisie nie brakuje:
-witamin A, E i C odpowiadają za stan osłony mielinowej komórek nerwowych, która chroni je przed uszkodzeniami (znajdziesz je w: zielone warzywach, olejach roślinnych, oliwie, maśle roślinnym, jajkach, szparagach, cebuli, pomarańczach, kiwi, czarnych i czerwonych porzeczkach, cytrynie,papryce, pomidorach, dyni, awokado, nasionach słonecznika i orzechach)
-cholina i inozytol są składnikami lecytyny, która bierze udział w procesach koncentracji i zapamiętywania. Występują w: drożdżach piwnych, rodzynkach, pistacjach, żółtku jaja, kaszy jaglanej i owocach cytrusowych.
-kwas foliowy bierze udział w produkcji serotoniny, a jej niedobór może powodować niepokój, roztargnienie i problemy z koncentracją. Głównym źródłem kwasu foliowego w diecie są
zielone warzywa, kalafior, maka z pełnego przemiału, żółtko jaja, kiełki pszenicy.
-witamina B12 chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem, zwiększa też odporność na stres. Znajduje się w makreli, sardynkach w oleju, żółtku jaj, mleku, drobiu.
-składników mineralnych (niedobory substancji niezbędnych dla organizmu powodują zaburzenie jego funkcjonowania)
"Paliwem" dla naszego mózgu jest glukoza, czyli cukier prosty. Regularne spożywanie posiłków zapobiegnie wahaniom poziomu glukozy we krwi i wyczerpywaniu jej zapasów zgromadzonych w organizmie.
Podsumowując - koncentracja zależy od tak wielu składników diety, że tylko zróżnicowany jadłospis może dostarczyć ich we właściwej ilości.
Madeleine, zastanów się też nad innymi czynnikami, które powodują problemy z koncentracją. Może przeżywasz silny stres? Może masz zbyt wiele obowiązków?
Pamiętaj też, że napoje zawierające kofeinę, jak kawa i herbata, pobudzają i wzmagają koncentrację jedynie krótkotrwale. Jeśli ich nadużywamy skutek jest odwrotny.
Pozdrawiam,
Anna Szczygłowska, dietetyk

Posty:
48
nie związana/y ze służbą zdrowia

Przygotowuje się właśnie do ważnego egzaminu na co jeszcze zwrócić uwagę, prócz składników pokarmowych?

Posty:
322
dietetyk

rady, które pomogą wzmocnić koncentrację:
postaraj się wyeliminować wszystkie rozpraszające cię czynniki, tzn. bodźce oddziałujące na wzrok, słuch, powonienie itp.; zasada jest prosta: albo się uczysz i wszystkie inne zadania odkładasz na później, albo się relaksujesz i wtedy nawet na ułamek sekundy nie myślisz o nauce (nie można robić tych czynności naraz bo wtedy ani się nic nie nauczysz, ani porządnie nie wypoczniesz); do rozpraszających czynników można m.in. zaliczyć:
wszelkiego rodzaju głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz lub występujące w pomieszczeniu, w którym się uczysz - poradzisz sobie z nimi zamykając okno, idąc do czytelni, wkładając do uszu stopery lub... przyzwyczajając się;
jeżeli rozprasza cię widok za oknem to usiądź tak abyś patrzył np. na ścianę; poza tym usuń sprzed wzroku (z biurka) wszystkie rozpraszające twoją uwagę przedmioty, np. pilota do TV, komórkę etc.;
postaraj się też porządnie najeść, żeby apetyczne zapachy nie przyciągały cię co chwilę do kuchni na małe co nie co;
przystępuj do nauki z silną motywacją (nigdy nie ucz się w przekonaniu, że to co robisz nie ma sensu - pamiętaj, że uczysz się dla siebie, w określonym celu, który sam sobie powinieneś wyznaczyć - np. dobre oceny w szkole, własna satysfakcja etc.
w trakcie nauki rób wcześniej zaplanowane przerwy; im dłużej się uczysz tym zdolność twojej koncentracji spada - mózg ludzki jest zdolny do wzmożonej koncentracji tylko przez około 40 minut, dlatego przerwy planuj w takich właśnie odstępach; powinny trwać od 5 do 10 minut - nie dłużej, bo rozleniwisz pamięć i stracisz wątek;

Posty:
91
nie związana/y ze służbą zdrowia

Pati,
spróbuj podzielić sobie materiał, którego masz sie nauczyć na części.
Zaplanuj, że np. w ciągu dnia masz opanować 2 cześci i kiedy to zrobisz po prostu odejdź od książek i zajmij się czymś innym
na mnie to działa, pod warunkiem, ze zabiorę się za naukę odpowiednio wczesnie, a nie w ostatniej chwili


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT