Nowotwory wątroby mogą występować w postaci łagodnej lub złośliwej. Postać łagodna nie występuje zbyt często. Nie sprawia dolegliwości, a w zwykłym badaniu ciężko ją wykryć. Większą częstotliwość występowania notuje postać nowotworu złośliwego, czyli w przeciwieństwie do postaci łagodnej, dająca przerzuty. Choroba częściej dotyka mężczyzn niż kobiet.
Pojawienie się nowotworów wątroby może być pierwszym wystąpieniem komórek rakowych w organizmie, bądź może być spowodowane przerzutami powstałymi od innych nowotworów. Niektóre nowotwory wątroby (tzw. torbiele) występują jako następstwo urazu.
Guzy wątroby rozwijają się głównie u osób z marskością wątroby bądź po przebyciu wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C. Czasami przyczyną mogą być wady wrodzone lub nadmierne gromadzenie przez organizm żelaza nazywane monochromatozą. Niektóre z nowotworów są skutkiem przyjmowania przez kobiety środków antykoncepcyjnych.
Początkowo pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, by w dalszym etapie choroby odczuwać uporczywy ból z prawej strony w okolicach wątroby, a także wyczuwalne pod ręką, nierówne powiększenie się narządu. Charakterystyczna jest utrata wagi, gorączka, postępujące osłabienie, wymioty i obrzęki nóg. W niektórych przypadkach obecna jest także żółtaczka bądź nadciśnienie.
Wczesne wykrycie raka stwarza możliwość całkowitego wyleczenia. Późna diagnoza pogarsza szansę na leczenie.