Jak wiadomo potomstwo wielu gatunków zwierząt potrafi się samodzielnie poruszać już na kilka godzin po narodzeniu i w dużym stopniu jest niezależne od matki. Ludzkie dziecko jest zupełnie inne: po narodzinach jego mózg nadal się rozwija. Rozwój ten następuje poprzez odpowiednią stymulację, która powinna mieć odpowiednią intensywność oraz tempo i być powiązana z okazywaniem dziecku uczuć.
Pierwszy rok życia jest pełen dynamicznych zmian, w tym właśnie okresie dziecko zdobywa najwięcej umiejętności w porównaniu z całym życiem. Podczas pierwszych miesięcy u dziecka następuje stabilizacja procesów fizjologicznych oraz utrwalenie się pierwszych zachowań - dokonuje się przystosowanie do życia pozamacicznego oraz ustalenie rytmu funkcjonowania.
Pierwszy rok życia jest zarazem okresem, w którym dziecko potrzebuje ze strony opiekuna najwięcej pomocy (na temat roli opiekuna patrz: Rola opiekuna w pierwszym roku życia dziecka).
Warto pamiętać, że tempo rozwoju dzieci różni się. Niektóre dzieci rozwijają się bardziej intensywnie w najwcześniejszych miesiącach życia, potem tempo ulega zmianie. Jednakże są cechy wspólne dzieciom w poszczególnych okresach.
Na ten temat szczególnie polecamy serię 12 artykułów opisujących przebieg każdego miesiąca rozwoju psychofizycznego dziecka. Sprawdź na którym etapie jest Twoje dziecko. (patrz: Zobacz również lub w dziale Dziecko)