Choroba Parkinsona czyli drżączka poraźna | Ochoroba.pl
16.06.2024 Dziś imieniny Aliny, Anety, Benona


Choroba Parkinsona czyli drżączka poraźna

Oszacowano, że 1,5% ludzi około 65 roku życia zapada na chorobę Parkinsona? Chorych jest już około 60 tysięcy osób. Schorzenie to tak naprawdę może dotknąć każdego człowieka, co prawda nie zagraża bezpośrednio życiu pacjenta, ale znacznie zmniejsza standard i komfort jego życia. Choroba ta potrafi utrudnić wykonywanie nawet najprostszych czynności związanych z życiem codziennym. Z czasem chory staje się coraz mniej sprawny fizycznie i wymaga coraz większej opieki.


Parkinson to bardzo podstępna przypadłość, początkowa faza jest naprawdę trudna do zdiagnozowania zaczyna się trudnym do wyjaśnieniem bólem barku czy też całej ręki, nie wskazującym na to, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Zaliczana jest do tzw. schorzeń zwyrodnieniowych mózgu. Zanikowi ulegają komórki nerwowe odgrywające kluczową rolę w wykonywaniu ruchów zależnych od woli człowieka. Komórki te pełnią także inną ważną funkcję, a mianowicie dostarczają do wielu obszarów mózgu substancję zwaną dopaminą. To właśnie dzięki niej przekazywane są impulsy nerwowe służące poruszaniu się.


Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?


Objawy choroby Parkinsona dotyczą głównie układu ruchowego. Choroba jest bardzo uciążliwa dla chorego (szczególnie w pierwszej fazie rozwoju), dokucza wówczas: sztywność mięśni, powolność oraz ubóstwo ruchów, trudność w utrzymaniu równowagi oraz chodzeniu. Z czasem objawy te ulegają coraz większemu nasileniu.  W końcowej fazie rozwoju choroba całkowicie uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Chory wymaga wówczas stałej opieki.


Jakie są objawy? :


? spowolnienie ruchów,
? upośledzenie koordynacji ruchowej i równowagi.
? drżenie rąk, ramion, nóg, żuchwy i twarzy,
? sztywność kończyn i tułowia,

Kto jest w grupie ryzyka?


Na chorobę  Parkinsona cierpi już około 60 tysięcy Polaków. Choroba ta dotyczy w równym stopniu kobiety oraz mężczyzn. Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na jej rozwój jest wiek. Parkinson dotyczy osób, które przekroczyły 50 rok życia. Początkowa faza choroby przebiega zwykle w sposób dyskretny, a objawy dają o sobie znać zwykle dopiero około 60 roku życia. Pomimo tego, że Parkinson najczęściej występuje u osób po 50 roku życia coraz częściej zaobserwować możemy rozwój tej jednostki chorobowej u znacznie młodszej grupy osób ? mniej niż 40 lat!. W pewnym procencie przypadków choroba Parkinsona jest schorzeniem dziedzicznym.


Jak leczyć?


Leczenie ma charakter objawowy. Ze środków farmakologicznych stosuje się leki przeciwparkinsonowskie (antyholinergiczne) i zwiększające aktywność receptora dopaminergicznego (L-Dopa). Próby wszczepienia do mózgu chorego komórek wytwarzających dopaminę dają pewną nadzieję, ale podejmowane są w nielicznych ośrodkach neurochirurgicznych na świecie. Rokowanie jest niepomyślne ze względu na postępujący charakter choroby. Lepsze rokowanie dotyczy wtórnych zespołów  parkinsonowskich.

 


Artykuł napisany przez Ogólnopolskie Laboratorium Genetyczne CentrumDNA specjalizujące się w testach genetycznych oraz ustaleniu ojcostwa i pokrewieństwaNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT