Mierzenie temperatury | Ochoroba.pl
15.06.2024 Dziś imieniny Jolanty, Lotara, Wita


Zdrowie

Mierzenie temperatury

termometr mierzenie temperatury

Temperatura 37,5 °C nie zawsze oznacza gorączkę. Wszystko zależy od tego, w której części ciała robiliśmy pomiar. Który zatem jest dokładniejszy?

 

Kons. dr n. med. Andrzej Prystupa

Temperaturę możemy mierzyć w czterech miejscach ciała: w dole pachowym, ustach, odbytnicy i uchu. Do pomiaru możemy użyć trzech rodzajów termometrów: rtęciowego, elektronicznego oraz specjalnego termometru elektronicznego (stosowanego do ucha)

Jak długo mierzymy temperaturę?

Należy pamiętać, że w przypadku termometru rtęciowego, należy go przed użyciem wstrząsnąć. Ma to na celu ustawienia słupka rtęci poniżej poziomu 35,6 °C.

Zwykłym termometrem temperaturę mierzymy przez około 3-4 minuty. W przypadku elektronicznego termometru po uruchomieniu pozostawiamy go w miejscu pomiaru temperatury aż do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego.

Jak prawidłowo dokonać pomiaru i jak interpretować wyniki?

Przy pomiarze w dole pachowym, umieszczamy termometr pod pachą i przez cały czas pomiaru przyciskamy go ramieniem. Prawidłowa temperatura w dole pachowym wynosi około 36,6 °C. Temperatura 37,5 °C i wyższa oznacza gorączkę, a wartości nieznacznie niższe stan podgorączkowy.

Przed pomiarem w ustach, termometr należy przetrzeć spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym i opłukać wodą. Końcówkę wkładamy głęboko pod język i mierzymy temperaturę przy zamkniętych ustach, zwracając uwagę na to, żeby nie przygryzać termometru. Norma temperatury w ustach to około 36,8 °C. Gorączkę rozpoznaje się, kiedy temperatura przekroczy 37,5 °C. Wartości pośrednie oznaczają stan podgorączkowy.

Pomiar temperatury w odbycie jest najdokładniejszy. Zaleca się go u małych dzieci, które nie są w stanie utrzymać termometru w ustach. Koniec termometru należy posmarować olejkiem lub wazeliną i wsunąć na głębokość 2 cm. W odbycie prawidłowa temperatura wynosi 37,1 °C, a dopiero wyższa od 38 °C oznacza gorączkę. Uwaga! Należy pamiętać, że termometrem używanym do pomiaru temperatury w odbycie nie mierzymy temperatury w innych miejscach!

Termometry uszne mierzą temperaturę błony bębenkowej w czasie paru sekund. Zakresy temperatur są podobne jak w odbycie - prawidłowa temperatura wynosi 37,1 °C, a gorączka to wartości od 38 °C.

 

Konsultacja medyczna

dr n. med. Andrzej Prystupa

Specjalista chorób wewnętrznych

LublinNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT