Tzw. wypadnięcie dysku (dyskopatia) | Ochoroba.pl
05.12.2020 Dziś imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny


Tzw. wypadnięcie dysku (dyskopatia)

Wypadnięcie dysku - to potoczne określenie oznacza poważny problem z kręgosłupem. Jakie są jego powody? Jak zapobiegać i jak leczyć?

 

Z tzw. wypadnięciem dysku, mamy najczęściej do czynienia, kiedy następuje nagłe przeciążenie kręgosłupa. Szczególnie narażone są osoby ze słabym gorsetem mięśniowym.

Tzw. dysk to, mówiąc fachowym językiem, jądro miażdżyste znajdujące się w krążku międzykręgowym. Spełnia ono taką samą rolę jak kulka w łożysku.

Niekiedy, pod wpływem przeciążenia lub nagle wykonanego ruchu czy urazu komunikacyjnego, dochodzi do przemieszczenia się dysku samego lub wraz z krążkiem międzykręgowym do tyłu w kierunku kanału kręgowego lub na bok do otworu międzykręgowego. Takie przemieszczenie powodować może ucisk na nerwy, co objawia się:

  • silnymi bólami,
  • zaburzeniami czucia,
  • niedowładem kończyn,
  • niekiedy zaburzenia w oddawaniu moczu i kału.

Przy wystąpieniu objawów wypadnięcia dysku poza wizytą u lekarza pierwszego kontaktu, który dokona rozpoznania i rozpocznie leczenie, wskazana jest konsultacja neurologa i specjalisty rehabilitacji.

Leczenie

Poprawę przynoszą zwykle zabiegi rehabilitacyjne, terapia manualna i zabiegi fizykoterapeutyczne.

W bardzo zawansowanych przypadkach dyskopatii może być konieczna operacja.

Warto pamiętać, że samo zażywanie środków przeciwbólowych nie ma nic wspólnego z leczeniem, lecz jest jedynie działaniem zmniejszającym objawowy.

Ponieważ dolegliwości bólowe związane z wypadnięciem dysku mogą nasilać się i nawracać, wskazane jest nauczenie takich osób, jak prawidłowo dźwigać ciężary i wykonywać ćwiczenia gimnastyczne dla wzmocnienia gorsetu mięśniowego.

Profilaktyka

Zapobieganie wypadaniu dysku polega na utrzymywaniu w dobrej kondycji mięśni brzucha i grzbietu. Należy wykonywać pracę oraz ćwiczeń fizycznych tak, aby nie powodować przeciążeń kręgosłupa.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT