29.10.2020 Dziś imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii

Leksykon

NAGIETEK LEKARSKI (Calendula officinalis)nagietek.jpg

Wiadomości ogólne

W stanie naturalnym nagietek lekarski rośnie w krajach basenu Morza Śródziemnego, a także w Iranie. Ponadto uprawia się go w całej Europie i Ameryce Północnej, gdyż dzięki właściwościom wykorzystywany jest w celach leczniczych i w przemyśle spożywczym. Jest rośliną roczną, kwitnie od czerwca do jesieni

Warto znać właściwość nagietka umożliwiającą przewidywanie pogody. Otóż kwiat nagietka działa nieco podobnie do barometru: jeśli rano, przed godziną 9, płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza to, że w tym dniu nie będzie deszczu.

Nagietek lekarski występuje też pod nazwami: nagietek ogrodowy, paznogietek, paznogietka, pazurki, miesięcznica, stulik.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: kwiaty nagietka z odmian pomarańczowych.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze, rozkurczowe, wzmacniają­ce, gojące rany.

Nagietek można stosować w nieżytach jelit, w nieżytach niedokwaśnych żołądka oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a to dzięki działaniu kwiatów nagietka, które pobudzają czynności wydzielnicze, zwiększają ilość soku żołądkowego i mukopolisacharydów oraz zwiększają ilość żółci i ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy.

Ponadto związki czynne zawarte w nagietku znoszą stany skurczowe w przewo­dzie pokarmowym. Stąd może być zlecany w przypadkach dolegli­wości bólowych po operacjach żołądka i dróg żółciowych.

Nagietek posiada również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Niszczy paciorkowce i gronkowce. Można go wykorzystywać w leczeniu stanów zapalnych gardła i krtani, jamy ustnej oraz w zapaleniach spojówek oczu. Dzięki temu, iż związki czynne z kwiatów nagietka niszczą skutecznie rzęsistki, mogą być wykorzystane w leczeniu zakażeń narządów rodnych. Ponadto nagietek unieczynnia toksy­ny powstające w przypadku rozwoju nowotworu w organizmie, znosi także objawy niestrawności u chorych na chorobę nowotworową przewodu pokarmowego.

Warto wiedzieć, że związki czynne znajdujące się w nagietku wzmagają odporność własną organizmu. Nagietek można też stosować w przypadkach nie gojących się ran, owrzodzeń, oparzeń (zarówno słonecznych, termicznych jak i popromiennych), gdyż przyśpiesza on procesy gojenia. Przynosi ulgę w przypadkach bolesnego miesiączkowania. Ma także lekkie działanie uspokajające (spowalnia tętno, obniża ciśnienie tętnicze krwi).

Przepisy stosowania

NAPAR Z KWIATÓW. Przygotowujemy go w następujący sposób: 1 łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na ok. 15 minut. Pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Napar może być stosowany także do przemywania i zakrapiania nosa oraz do płukania ust, gardła i narządów rodnych.

ODWAR. Żeby zrobić odwar, należy 1/2 łyżki kwiatów zalać szklanką wody i gotować przez ok. 3 minuty. Po przecedzeniu pijemy w 3 porcjach. Stosujemy również do okładów, irygacji, płukania gardła i śluzówek. Można także użyć go do przemywania oczu, należy jednak wpierw rozcieńczyć go równą objętością gotowanej, ostudzonej wody.

NALEWKA. Uzyskujemy ją zalewając 100 g płatków nagietka 0,5 litrem spirytusu 70-procentowego. Po odczekaniu kilku dni, przecedzamy. Nalewkę stosujemy do leczenia ran, owrzodzeń, oparzeń, a rozcieńczoną wodą do płukania ust i gardła. Nalewka ta może służyć jako środek wykrztuśny.

SPROSZKOWANE KWIATY. Dla poprawy trawienie spożywać możemy sproszkowane kwiaty nagietka. Mieszamy wówczas 1/2 łyżeczki kwiatów z 1 łyżeczką miodu lub dżemu. Jemy między posiłkami.

INNE. Kwiaty nagietka i wyciągi z nich wykorzystuje się w celach kosmetycz­nych do przygotowywania maseczek, kremów, mleczka. Poleca się je zwłaszcza na skórę suchą, łuszczącą się i łatwo ulegającą infekcjom.

Kwiaty nagietka wchodzą w skład mieszanki VAGOSAN, wyciągi alkoholowe w skład leków: AZUCALEN, CALENDULIN i HEMOSTIN.

Zbiór i konserwacja

W celach leczniczych zbierać należy tylko kwiaty języczkowe z odmian pomarańczowych. Zbieramy w okresie kwitnienia. Zbioru dokonujemy przy suchej pogodzie wyskubując pojedyncze płatki. Suszenie powinno odbywać się w miejscach ocienionych w temperaturze do 35°C. Suszymy rozkładając cienką warstwą. Po suszeniu chronimy przed światłem i przechowujemy w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Substancje lecznicze

Lecznicze substancje zawarte w kwiaty nagietka to: saponiny trójterpenowe, alkohole trójterpenowe, karotenoidy, niewielkie ilości olejku eterycznego, związki żywicowe, śluzowe, flawonoidy, kwasy organiczne oraz sole mineralne (zwłaszcza mangan).

 

Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT