Czyrak | Ochoroba.pl
12.10.2024 Dziś imieniny Krystyny, Maksa, Serafiny

Wiedza użytkowników: choroby

Czyrak

avatar
Autor:
Wiek:
44 lat
Miasto:
Małe
Płeć:
kobieta
Jestem:
nie związana/y ze służbą zdrowia
image

Czyrak to zmiana skórna wywoływana przez bakterie: gronkowce lub paciorkowce. Powstaje wokół mieszka włosowego na twarzy, szyi, klatce piersiowej, pośladkach. Szczególnie bolesne są czyraki umiejscowione w okolicy o małej ilości tkanki podskórnej - np. na nosie czy małżowinie usznej. Te na twarzy, zwłaszcza nad górną wargą, w okolicy przedsionka nosa i oczodołu bywają niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do zakażenia zatok i opon mózgowych.
Początkowo czerwony, napięty guzek przekształca się w ?krostę? - na nacieczonej, czerwonej, obrzękłej podstawie wykształca się czop ropny zawierający martwiczo zmienione tkanki i ropnokrwistą wydzielinę. Wielkość zmiany może osiągać nawet 3 cm średnicy.
Leczenie miejscowe polega na nacięciu i drenażu ropnia. W przypadku licznych zmian(czyrak gromadny) oraz wtedy, gdy czyrak umiejscowił się w obrębie nosa i środkowej części twarzy, stosuje się antybiotyki.
Nieleczony czyrak sam pęka i uwalnia swoją zawartość.
Nie należy samodzielnie wyciskać ropy!
Najbardziej narażeni na nawroty choroby są chorzy na cukrzycę, osoby otyłe, oraz pracujące (lub żyjące) w złych warunkach higienicznych. U nich zachodzi potrzeba stosowania antybiotyków profilaktycznie. Jednak najczęściej czyraki pojawiają się u młodych i zdrowych osób.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT